Güncel Haberler

Matematik ve fende sıralamamız yükseldi… Aferin çocuklar

Eğitimde, dünyanın en kapsamlı çalışmalarından biri olan TIMSS, Türkiye 4. ve 8. Sınıflara katıldı. 2019 TIMSS döngüsü, dördüncü sınıfta 58 ve sekizinci sınıf düzeyinde 39 ülkeyi içeriyordu. Türkiye’nin matematik ve fen bilimlerindeki değerlendirmesinde, hem dördüncü sınıf ortalamasının sekizinci sınıf düzeyinde önemli ölçüde arttığı görüldü.

MATEMATİK BAŞARISI 40 PUAN ARTTI

Türkiye’de dördüncü sınıf düzeyinde ortalama matematik başarısı 2015 yılında yapılan bir önceki ankete göre 40 puan artarak 523 puan oldu. Türkiye olarak bu puanlar 58 ülkeden 23’üne yükseldi. Son üç TIMSS döngüsünde ileri matematik yeterliliğine sahip öğrencilerin oranı yüzde 4’ten yüzde 12’ye çıktı. Bir önceki çalışmada 4. sınıftaki öğrencilerin artık 8. sınıfta olduğu göz önüne alındığında, bu sonuç öğrencilerin matematik seviyesinin yıllar içinde arttığını ortaya koymuştur.

matematik ve bilimdeki derecemiz yükseldi ... tebrikler çocuklar

ORTALAMA 21 ADIM ARTTI

Türkiye ortalamasının başarısı 21 sıra yükseldi. TIMSS 2015’e göre matematikte ortalama başarı puanı 4. sınıf düzeyinde 40 puan, 8. sınıf düzeyinde 38 puan artmıştır. Fen alanında 4. sınıf düzeyinde 43 puan, 8. sınıf düzeyinde 22 puan artış sağlanmıştır.

NASIL BAŞARDIK?

matematik ve bilimdeki sıralamamız yükseldi ... tebrikler çocuklar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Olmak istediğimiz yerde değiliz, ancak oldukça sevindirici bir yolculuğa çıktığımız yolculuk sürelerimiz” dedi: “Türkiye’nin yakaladığı bu yükselişin birkaç ana başlıktan bahsedilip anılamayacağını görünce değişen şey oldu. Kurduğumuz ölçme ve değerlendirme merkezleri, uluslararası standartlarda yeni nesil sorular, yükselişte olan öğretmen eğitimleri, EBA’nın dijital içerikle pek çok yönü geliştirerek çocukları bir öğrenme disiplini içinde tutması, fiziksel iyileştirmeler ve TIMSS konusunda farkındalık yaratılması sayılabilir. Her geçen yıl daha iyi sonuçlar elde edeceğimize inanıyoruz. Ulaşmak istediğimiz yer dünya sıralamasında ilk 10’da yer almaktır. “

TIMSS NEDİR?

TIMSS (Trends in International Mathematics and Science Study), matematik ve fen alanlarında öğrencilerin edindikleri bilgi ve becerileri değerlendirmeyi amaçlayan bir anket araştırmasıdır. Araştırma, matematik ve fen bilimlerindeki dördüncü ve sekizinci sınıf öğrencilerinin 4 yıllık dönemlerdeki performansını ölçmektedir.

5. TÜRKİYE ZAMANLARA KATILIYOR

Uluslararası Matematik ve Bilim Eğilimleri Araştırması (TIMSS) dünyada ilk olarak 1995 yılında 4. ve 8. sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. 1995 yılında Türkiye’de 2003, 1999 ve 2007 yıllarında yapılan ilk araştırma ve araştırmaya katılma sadece 8 sınıf araştırmaya, 2011 ve 2015 araştırmalarında ise 4. ve 8. sınıf seviyelerine dahil edildi.

SİNGAPUR YENİDEN ÖNCE

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu