Güncel Haberler

Marmara depremi için korkutan açıklama: İstanbul’da 7.6 büyüklüğünde bir deprem olacak

Jeolog Prof.Dr.Naci Görür, depremlerle ilgili gazeteci Kenan Taş’ın Yotube kanalında değerlendirmelerde bulundu. Görür, Marmara’da iki fay kolunun aynı anda kırılması durumunda İstanbul’da 7.6 büyüklüğünde bir deprem olacağını söyledi.

“İSTANBUL DEPREMİ ELDE” marmara depremi için korkutucu açıklama: i̇stanbul'da 7.6 büyüklüğünde deprem olacak

Görür’ün olası İstanbul depremiyle ilgili açıklamaları şu şekildedir: “Bu süreç en kritik olanıdır. Türkiye’nin başka yerlerinde depremler olabilir ama benim iki bölgemle ilgili özel bir hassasiyetim var. Bunlardan biri İstanbul. İstanbul’un bir aciliyeti var. Bunun nedeni 1999 depremleridir. Bu depremler, Marmara’nın altındaki kabuğun artık dayanamayacağı bir baskı oluşturdu. Normalde 200-250 yılda birikecek olan enerjiyi 45-50 saniyede enjekte etti. Böylece kabuk artık dayanamaz. Zaten hesaplandı. 1999 yılından bu yana herhangi bir zamanda meydana gelmek kaydıyla 30 yıl içinde deprem olasılığı yüzde 64 olarak belirlendi. Bu çok yüksek bir yüzde. Bu nedenle deprem Marmara’ya yakın.

“EN AZ 7,2 İSTANBUL’U BEKLİYORUZ” marmara depremi için korkutucu açıklama: i̇stanbul'da 7.6 büyüklüğünde deprem olacak

“En az 7.2 İstanbul’u bekliyor. Bütün araştırmalar bunu gösteriyor. Görür sözlerini şöyle sürdürdü: “Çalışmalar sırasında Marmara’nın altında iki fay kilitleniyor. Böylece enerji tasarrufu sağlıyor. Burada biriken gerilme kayaların gücünü aştığı anda deprem olacak. Bu faylardan biri de Kumburgaz’dır. Yeşilköy-Silivri açıklarında yaklaşık 65 kilometre uzunluğundaki fay hattı Bu fay kırılırsa minimum 7,2 deprem üretecektir.Diğeri ise Adalar’ın güneyindeki fay; yaklaşık 45 kilometre uzunluğundadır ve eğer bu kırılır, maksimum 7 büyüklüğünde bir deprem üretir, her ikisinin de kırılma olasılığı vardır, her ikisi de aynı anda kırılırsa depremin büyüklüğü 7.6’ya ulaşabilir.

“BU ŞAKA DEĞİL” marmara depremi için korkutucu açıklama: i̇stanbul'da 7.6 büyüklüğünde deprem olacak

1766’da bu faylar birbiri ardına Ağustos’ta, diğeri Mayıs’ta kırıldı. Ve İstanbul 7’den fazla depreme maruz kaldı. Bu İstanbul için felaket demek. Bu iş şaka değil. Tüm çalışmalar buna işaret ediyor. “

ERZİNCAN’A DİKKAT marmara depremi için korkutucu açıklama: i̇stanbul'da 7.6 büyüklüğünde deprem olacak

Prof.Dr.Naci Görür, Erzincan ve çevresine dikkat çekerek geçmişte bu bölgede yaşanan depremleri hatırlatarak, 1939 Erzincan depreminin bölgeye büyük baskı yaptığını belirterek, burada 7 büyüklüğünde bir deprem beklediğini açıkladı. .

“İSTANBUL DEPREME HAZIR DEĞİL” marmara depremi için korkutucu açıklama: i̇stanbul'da 7.6 büyüklüğünde deprem olacak

“Arıza ne kadar uzun süre kırılırsa, deprem o kadar büyük olur.” Görür, İstanbul’da yapılan çalışmaların yetersiz olduğunu savundu. “İstanbul depreme hazır değil. Keşke hazır deseydim ama hazır olmasaydım. ” dedim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu