Magazin

Mahmut Hoca veda edeli üç yıl oldu

Yeşilçam’ın unutulmaz filmlerinde canlandırdığı “Mahmut Hoca” ve “Yaşar Usta” karakterleriyle Türk seyircisinin kalbinde yer alan usta oyuncu Münir Özkul, unutulmaz filmlerde canlandırılan “Mahmut Hoca” ve “Yaşar Usta” Yeşilçam. Oyuncu Münir Özkul’un ölümünün üzerinden 3 yıl geçti. O zamandan beri 3 yıl geçti.
mahmut hoca'nın hoşçakal demesinin üzerinden üç yıl geçti

Binbaşı İbrahim Özkul ve Hayriye Özkul çiftinin oğlu olan sanatçı, 15 Ağustos 1925 İstanbul doğumludur. İlk kez 1937 yılında Bakırköy Ortaokulu’nda sahne alan sanatçı, İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu. Usta sanatçı 1940 yılında kurulan Bakırköy Toplum Merkezi sahnesinde “Erkek Güzeli” oyunundaki başarısıyla adından söz ettirdi. Muhsin Ertuğrul, “İnsan ve Tiyatro Üzerine Gördüm” kitabındaki anılarından birinde, usta oyuncunun 12 yaşında sahne aldığı Ankara’da bir tiyatro oyununun kurucusu tarafından izlendiğini belirtti. Cumhuriyet, Mustafa Kemal Atatürk, Mustafa Kemal Atatürk Özkul’a “Oğlum, harika bir oyuncu olacaksın” dedi. Ne dediğini söyledi.

mahmut hoca'nın veda etmesinin üzerinden üç yıl geçti

1948 yılında Ses Tiyatrosu’nda sahnelenen “Aşk Köprüsü” ile profesyonel oyunculuğa adım atan sanatçı, daha sonra Muhsin Ertuğrul’un yanında Küçük Sahne’ye geçti. Özkul, TRT Arşiv kayıtlarında yaptığı açıklamada ilk oyunculuk deneyimi hakkında şu bilgileri verdi: “Mürüvvet (Sim) çok iyi bir Ermeni rolü oynuyor. Hadi prova yapalım. derdi. Hadi oyun gecesi yapalım. Şöyle söylerdim. ‘Asla.’ onlar söylüyor. Amacım kaçmak. İlk gece korktuğumuz şarkıyı üç kez söylettik. Ben de inanamıyorum ama oldu. Şaşırmıştım. Geleneğim, hata yaptığımda tiyatrodan Beyoğlu’na yürüyordum. “Onları kim tuttu ve bravo diyerek beni küçük düşürdüler.” Düşündüm. Sirkeci’ye kadar ağladım. “

mahmut hoca'nın veda etmesinin üzerinden üç yıl geçti

Rol arkadaşı Mürüvvet Sim de aynı anıyı söylüyor, “Münir asla prova yapmaz. Bana sanat hayatım bitiyor gibiydi, çok gözyaşı döktüm. Sabaha kadar prova yaptık. Münir bir daha prova yapmadı. Oynamak zorundaydım. Ellerim ayaklarım bağlıydı ama Münir sanki önümde dev bir sanatçı varmış gibi gitmişti. Oyun bitti. Herkes Münir’i tebrik etti. Ben de gittim, özür diledim ve elini öptüm. Usta oyuncu, 1951’de John Steinbeck’in “Fareler ve İnsanlar” ve John Millington Synge’nin “Babayiğit” adlı filmlerinde, 1954’te George Axelrod’un “Yaz Lisansı” nda, 1955’te John Patrick’in “Çayhane” filminde rol aldı. ” Bana Çiçek Gönderme “,” Generalin Aşkı “,” Yağmurcu “ve” Godot’yu Beklemek “.

mahmut hoca'nın veda etmesinin üzerinden üç yıl geçti

İstanbul Şehir Tiyatroları, Ankara Devlet Tiyatrosu ve özel tiyatrolarda da görev alan sanatçı, Sadık Şendil’in Kanlı Nigar adlı oyunundaki rolüyle 1968’de İlhan İskender Ödülü’nü kazandı. Sanat hayatında beş kişinin büyük etkisi olduğuna işaret eden Özkul, yaptığı röportajda “Muhsin Ertuğrul, Ferdi Tayfur, Haldun Dormen, Sadık Şendil ve Şakir Eczacıbaşı isimler. Bugün sanatımın geleceği hakkında hiçbir şey söyleyebilecek durumda değilim. Ancak şu anda Haldun Taner’in benim için yazdığı bir eser var. Tek isteğim bu oyunu başarıyla oynamak. Sanat hayatımda ‘İbiş’ ve ‘Kavuklu’yu hep beğenmişimdir. Nedenini şu şekilde açıklayayım; İnsanı çeşitli etkilerden kurtarabilseydik, birçok ortak yönü olan bir insan tipi yaratırdı. Bu, gerçek yönleri baskın olan evrensel insan tanımı ve türüdür. İçimdeki o kişiyi Kavuklu veya İbiş’te yakalayıp o kişiye ulaşmak istiyorum. “

mahmut hoca'nın veda etmesinin üzerinden üç yıl geçti

“Şaşkın Kocanın Crafty Wife” oyunundaki rolü için 3 ödül
Geleneksel Türk tiyatrosunun son temsilcisi İsmail Hakkı Dümbüllü, Kel Hasan’dan miras aldığı 50 yıllık sembolik türbanını 1968 yılında Özkul’a teslim etti. Sanatçının Ortaoyuncular Tiyatro Grubu’nun kurucusuna bıraktığı türban 1989 yılında Ferhan Şensoy, nihayet Eylül 2020’de Şevket Çoruh’a takdim edildi.Münir Özkul, Haldun Taner’in “Sersem Kocanın Kurnaz Karı”, “Ulvi Uraz”, “İsmet Küntay” ve “İsmail Dümbüllü” adlı oyunundaki rolüyle. 1950’li yıllardan itibaren sinemada boy göstermeye başlayan sanatçı, oynadığı karakterlerle büyük beğeni topladı. Özellikle 1970’li yıllarda geniş kadrosuyla Ertem Eğilmez filmlerinde önemli roller oynadı. Sanatçı, Hababam Sınıfı dizisinde Özel Çamlıca Lisesi’nin tatlı sert müdür yardımcısı “Kel Mahmut” karakteriyle unutulmaz karakterlerden biri oldu.

mahmut hoca'nın veda etmesinin üzerinden üç yıl geçti

Başarılı oyuncu ilk kez 1979 yılında Sırrı Gültekin’in yönetmenliğini yaptığı “İbiş’in Rüyası” adlı televizyon dizisinde, 1990’larda ise “Uzaylı Zekiye”, “Kuzu Ana” dizisinde rol aldı. “,” Şaban ile Şirin “ve” Reyting Hamdi “de oynadı.” Mavi Boncuk “,” Aile Şerefi “,” Gülen Gözler “,” Neşeli Günler “,” Gırgıriye “aile filmlerinde Adile Naşit’le başrolü oynadı. ve “Görgüsüzler” ve Özkul’un “Ailemiz” filmiyle Türk seyircisinin sevgisini kazandı. “Anlamıyor musunuz efendim, bu çocuklar birbirlerini seviyorlar ama boşuna konuşuyorum. Aşkı öğretmeye çalışıyorum. aşkı bilmeyen bir adam.Sen, büyük patron, milyarder, paralı baba, fabrikaların sahibi Saim Bey! Büyük müsün? Hayır, ben büyüğüm! Ben Yaşar Efendi! Benim yanımda bir hiçsin Sen benim gözümde bir pul kadar değersizsin ama bunu iyi bil, oğluma ya da geline hiçbir şey yapamayacaksın, yıkamayacaksın, dağıtmayacaksın, yenmeyeceksin. B çünkü birbirimize sevgiyle bağlıyız, para ve pullarla değil. “Onun repliği bugün hala unutulmayan satırlar arasında.

mahmut hoca'nın veda etmesinin üzerinden üç yıl geçti

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü aldı

mahmut hoca'nın veda etmesinin üzerinden üç yıl geçti

Usta sanatçı, 1972 Altın Portakal Film Festivali’nde “Sev Kardeşim” filmindeki rolüyle “En İyi Erkek Karakter Erkek Oyuncu Ödülü” nü kazanmış ve filmdeki “Yaşar Usta” rolüyle 1977 Azerbaycan Film Festivali Özel Ödülü’nü almıştır. “Bizim ailemiz”. değer görüldü. 2006 yılında Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali tarafından verilen Onur Ödülü’nü alan sanatçı, 2014 yılında 18. Afife Tiyatro Ödülleri’nde Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’ne, 2015 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü. Başarılı oyuncu kutladı. 1980 yılında 40. yılını, 1996 yılında Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte 55. yılını kutladı. Hayriye, Ferdi ve Güner isimli üç çocuğu olan sanatçı, Devlet Sanatçısı unvanı ile ödüllendirildi. 1998 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı.
Onunla bir çağı kapattı

mahmut hoca'nın veda etmesinin üzerinden üç yıl geçti

5 Ocak 2018’de hayatını kaybeden usta oyuncu, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlenen törenin ardından Bakırköy Mezarlığı’ndaki aile mezarlığına defnedildi. Oyuncu Engin Çağlar, Özkul’un ölümünün ardından yaptığı açıklamada, “Küçük Sahne Atlas Sineması’nda ilk açıldığında ‘Çayhane’ oyununda Münir’in kardeşini izledim. En iyi yıllarıydı ve ustalığını sahnede gösterdi. Münir Özkul gerçekten çok iyi bir oyuncuydu. Sonra çok iyi bir sinema oyuncusu oldu. Unutulmaz filmlerde birlikte oynadık ama Hababam Sınıfında Mahmut Hoca’nın rolü onu zirveye taşıdı. “ifadeleri kullandı.

mahmut hoca'nın veda etmesinin üzerinden üç yıl geçti

Tiyatro ve sinema oyuncusu Ulvi Alacakaptan, Özkul için şu değerlendirmeyi yaptı: “Onunla bir dönemi kapatıyor. Münir Özkul daha çok filmleriyle tanınıyor. Çünkü sinema çok yaygın bir sanat ama bence Münir Özkul tiyatro oyuncusu olarak yaşadı ve gözleri hep tiyatroya dikildi. Hastaydı, özellikle geleneksel tiyatroya aşık değildi. Haldun Taner’in ‘Perde’ ile biten ‘Sersem Kocasının Kurnaz Karısı’ adlı oyunundaki son tiradı asla unutulmaz. Sinemada ünlendi ve birçok kişi onu sinemada tanıdı, ancak her zaman, her fırsatta tiyatro yaptı. Hayatının son döneminde tiyatro yapıyordu. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu