Güncel Haberler

Maduro’dan ABD’ye: Kimsenin kolonisi değiliz

Venezuela’da yaklaşık 20,7 milyon kayıtlı seçmen, 277 sandalyeli Ulusal Meclis üyelerini seçmek için sandık başına gitti. Juan Guaido liderliğindeki ABD destekli muhalefet seçimleri boykot ediyor. Avrupa Birliği (AB), Amerika Birleşik Devletleri ve Amerika Devletleri Örgütü (OAS), seçimlerin kabul edilebilir demokratik şeffaflık standartlarına uymadığını iddia ederek seçim sonuçlarını tanımayacaklarını açıkladı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, başkent Karakas’taki Fuerte Tiuna Askeri Kompleksi’nde bulunan Simn Rodrguez Ekoloji Okulu’ndaki oyunu kullandıktan sonra açıklama yaptı. Maduro, “Devlet başkanı olarak görev yapıyorum. Ama her şeyden önce vatandaş olarak oy veriyorum. Ülkemizde olması gerektiği gibi demokratik, barış içinde kurumlarımızı seçmek, farklılıklarımıza saygı duymak ve tartışmak için buradayız. Bugün halkın oyları ile adaleti yerine getiriyoruz ”dedi.

Maduro daha sonra birkaç bakanın eşlik ettiği bir basın toplantısına katıldı ve muhalefeti uzayan ele yanıt vermemekle suçladı. ABD’yi Kuzey İmparatorluğu olarak nitelendiren Maduro, “Kuzey Amerika imparatorluğu bizi sömürgeleştirmek için demokratik kurumları, kurumsal çerçevemizi yok etmek istiyor. Bu, Latin Amerika için bir kolonizasyon projesidir. Halkımızın kendi kaderini tayinine saygı duyulmasını talep ediyoruz. Venezuela kimsenin kolonisi değil ”dedi.

27 siyasi parti seçimleri boykot ediyor

Demokratik Birlik için Yuvarlak Masa İttifakı’nı oluşturan muhalefet, sürecin hileli olduğu iddiasıyla oybirliğiyle seçimlere katılmama kararı aldı. En büyük dört muhalefet partisi, Halkın İradesi (VP), Önce Adalet (PJ), Demokratik Hareket (AD) ve Yeni Bir Zaman (UNT) dahil olmak üzere 27 siyasi parti bir anlaşma imzaladı.

Öte yandan Maduro’nun Venezuela’daki cumhurbaşkanlığı yemininin ardından 23 Ocak 2019’da Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido kendisini “geçici başkan” ilan etti. Guaido, ABD dahil yaklaşık 50 ülkenin desteğini aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu