Güncel Haberler

Macron yine savundu: Ülkemde İslam’ın değil, Fransa’nın yasaları uygulanıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Paris’te Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah al-Sisi ile bir araya geldi. İkili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Akdeniz ve Ortadoğu’nun istikrarı için Fransa ile Mısır arasında önemli bir stratejik ortaklık olduğunu belirten Macron, Libya’da kalıcı bir siyasi çözüm bulunması gerektiğini ifade etti.

“(Libya’daki siyasi çözüm) bölgesel güçler tarafından tehdit ediliyor.” Macron açıklamayı kullanarak, Libya konusunda ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Libya’da hala “Türk ve Rus paralı askerlerinin” var olduğunu iddia eden Macron, Libya’nın kaosunun sürmesini önlemek için bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Macron, Mısır’ın bu konudaki rolünün önemli olduğunu belirtti.

Doğu Akdeniz’deki ilgili ülkelerle işbirliği içinde olduklarını belirten Macron, birçok konuda Mısır ile ortak görüş ve endişeleri olduğunu söyledi.

Macron, terörle mücadelede Mısır ile işbirliğinin artması gerektiğini belirtti.

Mısır ile birçok anlaşma imzalanacağını belirten Macron, Mısır’da 3 insan hakları savunucusunun serbest bırakılmasından memnun olduğunu belirtti.

Macron, Fransa’nın bir nefret ve boykot kampanyasının kurbanı olduğu ziyaretinden dolayı Sisi’ye teşekkür etti ve iki ülke arasındaki ortaklığın Orta Doğu ve Akdeniz bölgesinde istikrara katkı sağladığını savundu.

Sisi ile insan hakları konusunda görüş ayrılığı olduğunu ifade eden Macron, “Ekonomi ve savunma alanındaki işbirliğini (Mısır ile insan hakları konusunda) görüş farklılığından dolayı şartlandırmayacağım. Ülkelerin egemenliğine inanıyorum. ” dedim.

Boykot politikasının etkili olmadığını belirten Macron, Mısır ile işbirliği şartlandırılırsa bu ülkenin terörle mücadelede zayıflayacağını söyledi.

Özellikle Libya’da Türkiye’nin tek taraflı adım attığı dönemde Türkiye’nin tek taraflı adım attığını belirten Macron, siyasetin Akdeniz’deki işbirliğine dayalı olarak takip edilmesi gerektiğini, ancak göç sorununun bu şekilde çözülebileceğini söyledi.

Macron, Fransa’da basının özgür olduğunu savundu.

“Karikatür söz konusu olduğunda, bu Fransa’nın Müslüman dünyaya verdiği mesaj değil, kişinin kışkırtıcı ifadesi. Ülkemin buna hakkı var çünkü İslam’ın değil Fransa’nın kanunları geçerlidir. Senin için değiştiremem. Bu karikatürler Fransız hükümetinin yaptığı şey değil. ”Dedi Macron, ama çizgi filmlere karşı şiddet kullanılmaması gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu