Güncel Haberler

Liderler zirvesi öncesi mesaj: AB dürüst arabulucu olmalı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Macar mevkidaşı Peter Szijjarto, yarın başlayacak liderler zirvesi öncesinde dün Ankara’da yaptıkları görüşmenin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında AB’ye önemli mesajlar verdi. Çavuşoğlu, “Türkiye’nin diyalog çağrısı, Yunanistan ile artan gerginliğe rağmen, zirve öncesi yayınlanan NavTex’i nasıl değerlendiriyorsunuz?” Sorusunu özetliyor:

11 NAVTEX, 12 NOTAM

“AB’nin stratejik ve mantıklı hareket etmesini bekliyoruz. Mevcut sorunların çözümüne katkıda bulunmak istiyoruz. AB’nin dürüst bir arabulucu olması gerekiyor. Diplomasiye açıkça önemli fırsatlar verdik. Oruç Reis’in gidişini bir kez erteledik. Bir defasında bakım için Antalya’ya çektik. Ancak buna rağmen Yunanistan’ın ve Rum tarafının kışkırtıcı tavırlarını gördük. Ancak AB bu dönemlerde Yunanistan’ı ve Rum tarafını masaya getirebilir. 20 Ekim’den bu yana 11 NAVTEX (denizcilere uyarı) ve 12 NOTAM (hava uçuş güvenliği uyarısı) yayınladılar. Silahsız olması gereken adaları silahlandırarak provokatif adımlar atmaya devam ettiler. Çok sabırlıydık. Yunanistan bizimle diyalog kurmak veya buluşmak istemedi. Oruç Reis faaliyetlerine devam ettiği sürece toplantıya katılmayacaklarını söylediler. NATO’daki ayrılıkçı toplantılara katılmadılar. Ancak Oruç Reis, 29 Ekim’de faaliyetlerini tamamlayarak geri döndü. Şimdi diyalog için kim var? Yine de Türkiye’nin tek yanlı provokatif yanı gibi açıklamaların yapıldığını görüyoruz. AB sadece zirve için değil, her zaman iyi bir stratejik atmosfer yaratırsa sorunlarımızı diplomasi ve müzakere yöntemiyle çözeceğiz. “

AVRUPA’YA 6 MİLYON AVRO’YU UNUTMAYIN

Kontrolsüz göçte Macar bakan Szijjarto, Covidien-19 salgınının artan yayılmasının tehlikeyi artırdığına dikkat çekerek, “Avrupa’nın güvenliği oldukça Türkiye’nin elleridir. Brüksel’in 6 milyar Euro ödemesini istiyoruz.” Çifte standartlar ve ikiyüzlülük terk edilmelidir. “Konuk bakan, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunlarda da” müttefiklerimizin, dostlarımızın kötü olmasını istiyoruz “yorumunu yaptı.

FRANSIZ KONUM DRIAN İLE TANIŞIN

Çavuşoğlu, dün Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile de telefon görüşmesi yaptı. Edinilen bilgiye göre Çavuşoğlu ve Fransız mevkidaşı Le Drian, bölgesel meseleleri ve ikili ilişkileri değerlendirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu