Güncel Haberler

Leyla Aydemir cinayetinde yeni gelişme! Tutuklu amca Yusuf Aydemir’in tahliyesine karar verildi

Ağrı’da kaybolduktan 18 gün sonra ölü bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in ‘kasten öldürme’ suçundan 4 yıl hapis cezasına çarptırılan amcası Yusuf Aydemir hakkında ‘mahrumiyet kararı’ hürriyeti şiddet ve hile yoluyla ‘Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafından bozuldu ve beraatini talep etti. 1. Ceza Dairesi, temyiz kararında Yusuf Aydemir’in serbest bırakılmasına karar verdi.

Ağrı il merkezinde yaşayan Şükran ve Nihat Aydemir çiftinin 7 çocuğundan 6’sı Leyla, 15 Haziran 2018’de dedesinin Ramazan Bayramı için yaşadığı Bezirhane köyünde kayboldu. Bundan sonra Türkiye 18 gün boyunca seferber oldu, Leyla’nın cansız bedeni, köye 3 kilometre uzaklıkta bulunan Kurudere’de bulundu. Leyla’nın ölümünün ardından başlatılan soruşturma kapsamında 2’si Leyla’nın amcası olmak üzere 7 sanık hakkında dava açıldı.

Amca cezalandırıldı, 6 sanık görevden alındı

Ağrı 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 Ekim’de görülen karar duruşmasında amcası Yusuf Aydemir, ‘çocuğa kasten öldürme’ ve ‘şiddet ve dolandırıcılık yoluyla özgürlükten yoksun bırakma’ suçlarından 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. bir çoçuk’. Musa Amca Aydemir, babası Nihat Aydemir’in kuzeni Mehmet Ali Aydemir, köylüleri Besim Dursun, eşi Hatun Dursun, Yıldırım Artam ve eşi Ayşe Artam beraat etti. Yusuf Aydemir’in tutukluluğunun cezayla devamına karar verildi.

SIKILAN SUÇLARDAN AYRI HASARLARA

Ağrı 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı bugün Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nde görüldü. Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1.Ceza Dairesi, temyiz kararında hüküm giyen amca Yusuf Aydemir’in suçlamalardan ayrı olarak beraatini talep etti. Kararda şu ifadeler yer aldı:

“Sanık Yusuf Aydemir’in inkarın aşamalardaki ve aksi ispat edilemeyen savunmalarına göre mağdur, katılımcı ve tanık ifadeleri, olay nedeniyle düzenlenen tutanakların içerikleri, 1. Adli Tıp tarafından hazırlanan raporlar Adli Tıp Kurumu İhtisas Kurulu ve tüm dosyanın kapsamı, sanık Yusuf Aydemir İşlediği suçları işlediği yönündeki mahkumiyetin yeterli, her türlü şüpheden arındırılmış ve suçlardan ayrı olarak beraat ettirilmesi kararlaştırılmalıdır. Kesin delil olarak sanığın tespit edilemediği ve karar kesinleştiğinde, fiili fail veya faillerin tespitinin takdir ve icra amacıyla Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığına tebligat yapılmasına karar verilmesi gerekmektedir. durum. suçlamalar için yazılı mahkumiyet vermek. “

Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi de diğer sanıklar aleyhindeki beraat kararını bozdu.

TAHLİYE İŞLEMLERİ BAŞLADI

Bu arada, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1.Ceza Dairesi’nin kararının ardından Elazığ Cezaevi’nde tutuklu bulunan Yusuf Aydemir’in tahliyesi için işlemlere başlandığı öğrenildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu