Güncel Haberler

Leyla Aydemir cinayeti davasında yeni gelişme… Müebbet cezası alan amca tahliye edilmişti! Gerekçesi açıklandı

Ağrı merkezde yaşayan Şükran ve Nihat Aydemir çiftinin 7 çocuğundan 6’sı Leyla, 15 Haziran 2018’de dedesinin Ramazan Bayramı için yaşadığı Bezirhane köyünde kayboldu. Bundan sonra Türkiye 18 gün boyunca seferber oldu, Leyla’nın cansız bedeni, köye 3 kilometre uzaklıkta bulunan Kurudere’de bulundu. Leyla’nın ölümünün ardından açılan soruşturma kapsamında 2’si Leyla’nın amcası 7 sanık hakkında dava açıldı.

Ağrı 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 Ekim’de yapılan karar duruşmasında amcası Yusuf Aydemir, ‘çocuğa kasten öldürme’ ve ‘şiddet ve dolandırıcılık kullanarak özgürlükten yoksun bırakma’ suçlarından 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. bir çocuğa karşı ‘. Musa Amca Aydemir, babası Nihat Aydemir’in kuzeni Mehmet Ali Aydemir, köylüleri Besim Dursun, eşi Hatun Dursun, Yıldırım Artam ve eşi Ayşe Artam beraat etti.

GERÇEK VEYA HATALARI TAKİP EDEMEZLİK

Ağrı 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı dün Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1.Ceza Dairesi’nde görüşüldü. Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1.Ceza Dairesi kararında sanık Yusuf Aydemir’in isnat edilen suçlardan ayrı olarak beraat ettirilmesi ve karar kesinleştikten sonra dosyanın Ağır Cumhuriyet Savcılığına gönderilmesi gerekmektedir. Gerçek fail veya failleri tespit etti ancak mahkumiyet kararı iptal edildi.

‘OLASILIĞA DAYALI CEZA GERÇEĞE ULAŞMADAN KARAR VERMEK DEMEKTİR’

Daire kararında, bir ceza davasında sanığın mahkumiyetine karar verilebilmesi için şüphenin mutlaka sanığın yararına değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, “Çok geniş bir uygulama alanı olan bu kural, dava konusu suçun işlenip işlenmediğinin temel koşulu, işlenmişse sanığın bir suçtan dolayı cezalandırılması kararının temel koşulu, suçun şüpheye yer bırakmayacağı kesindir. İspat edilebilir. Gerçekleşme şekli şüpheli olan veya tam olarak açıklığa kavuşturulmayan olay ve iddialar sanık aleyhine yorumlanamaz ve mahkumiyet verilemez. Ceza mahkumiyeti; Toplanan delillerin bir kısmına dayanılarak ve diğer kısmı göz ardı edilerek ulaşılan bir görüşe veya herhangi bir olasılığa dayandırılmamalı, kesin ve açık bir kanıta dayanmalı ve bu ispat herhangi bir şüpheye veya başka bir olaya izin vermemelidir. Sanığı yüksek olasılıkla cezalandırmak, ceza yargılamasının en önemli amacı olan gerçeğe ulaşmadan hüküm vermek anlamına gelir. “

ADLİ TIP RAPORU KARARDA AYRINTILI OLARAK PAYLAŞILDI

Erzurum Bölge Yargıtay 1.Ceza Dairesi’nin 6 sayfalık kararında, Adli Tıp Kurumu’nda yapılan kapsamlı incelemelere detaylı olarak yer verildi, “Mevcut veriler ile çocuğun ölüm nedeni ve mekanizması bilinemiyor, ölüm sebebi olamaz, çocuğun penisi veya başka bir cismi yerleştirerek cinsel saldırıya uğradığına dair tıbbi kanıt olmamasına rağmen, cesedin morfolojik değişiklikleri, bedenin bulunduğu ortam, bulunma şekli, anatomik yapısı Kişi, ölüm nedeni, mevsimsel koşullar, yerinde cansız beden muayenesi ve otopside tespit edilen bulgular dikkate alındığında belirsiz olmakla birlikte; Çocuğun ölümünün 3 gün önce, ölü bulunduğu tarih olan 2 Temmuz 2018 ile kaybolduğu tarih olan 15 Haziran 2018 arasında gerçekleşmiş olabileceği belirlendi ”dedi.

‘MAHKEME, FAALİYETLERİN BELİRLENMESİ İÇİN SAVUNUCU BÜROSUNA SUNULMAMALIDIR’

Daire, mahkeme kararının bozma gerekçelerini şu şekilde açıklamıştır:

“Sanık Yusuf Aydemir’in inkarın aşamalardaki ve aksi ispat edilemeyen savunmalarına göre mağdur, katılımcı ve tanık ifadeleri, olay nedeniyle düzenlenen tutanakların içerikleri, 1. Adli Tıp tarafından hazırlanan raporlar Adli Tıp Kurumu İhtisas Kurulu ve tüm dosyanın kapsamı, kendisine atfedilen suçları şüphesiz işlediği kanaatine, kesin delil elde edilemediği için, karar kesinleştiğinde suçlanan suçlardan ayrı olarak beraat dava kapsamında gerçek fail veya faillerin tespitinin takdir ve infaz amacıyla Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığına bildirilmesi. Karar verilmesi gerekirken, suçlanan suçlar için yazılı mahkumiyet verilmesi gerekiyor. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu