Güncel Haberler

Koronavirüsü yenen doktordan ‘maske’ çağrısı

Koronavirüs için sağlık uzmanları başta olmak üzere birçok meslek grubu yoğun fazla mesai harcıyor. Evli ve 1 kız çocuğu babası olan Dr. Vehbi Gençosmanoğlu koronavirüse yakalandı. Gördüğü tedavinin ardından işine dönen Gençosmanoğlu, salgın süreci boyunca mücadelesini sürdürüyor.

25 yıldır 112 Acil Servis personeli olarak çalıştığını belirten Dr. Vehbi Gençosmanoğlu, virüsü birlikte çalıştığı bir sağlık çalışanından yakaladığını belirterek, “Öksürük, koku alamama, şiddetli bulantı ve kusma gibi belirtiler görülmeye başlandı. Hastaneye kaldırıldım. Ege Üniversitesi Hastanesinde 12 günlük tedavi gördüm. İyileşmemde hastanedeki arkadaşlarımın yoğun çabası ve mücadelesi ilaçlarla bana yardımcı oldu. “10 günlük bir istirahattan sonra tekrar görevime döndüm.”

Dr. Vehbi Gençosmanoğlu, Covid-19’un üzerinde sergilediği belirtilere değinerek, “Kişiden kişiye değişiyor. Bende halsizlik, bulantı, kusma, nefes darlığı ve nefes darlığı ön plandaydı. Bunun için daha fazla sorun vardı ”dedi.

VATANDAŞ UYARISI

Pandemi konusunda dikkatli olunması yönünde uyarılara rağmen Dr. Vehbi Gençosmanoğlu, böyle durumları görünce kötü hissettiğini belirterek, “2 kişi çalışırken bile virüsü kontrol edemedim. 40-50 kişi ile bir araya gelerek bu virüsü kontrol edemezsiniz. Büyük risk. Bizim için ve toplum için tehlikelidir. Halkımızın bu konuda bilinçli ve bilgili olması gerekmektedir. Bu hastalıkla mücadele, farkındalığa dayalı olmalıdır. Bunun farkında değilsek başarısız oluruz. “Herkesin farkındalığı ve bilinci bizi ciddiye alacaktır.”

Vatandaşa seslenen Dr. Vehbi Gençosmanoğlu, “Kendinizi koruyun. Maske ve el hijyeni kesinlikle şarttır. Aynı zamanda diğer insanları korumaya çalışın. Bu koruma tamamen bilgi akışı ile ilgili olabilir. Başkalarıyla temas kurarsanız, lütfen başkalarına durumu bildirin ve önlem alın. Düzenli olarak bilgi akışını sağlarsak zorluklar yaşarız. Kendimizi koruyacağız. Maskeyi ihmal etmeyeceğiz. “Evimize girdiğimizde evde şikayet olursa maskemizi çıkarmayacağız.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu