Güncel Haberler

Koronavirüsten şüphelenildi, akciğerinden ceviz çıktı

Hasan Dursun Akduman, kolesterol seviyesini düzenlemek ve kalp krizi riskini azaltmak için kahvaltıdan önce ceviz suyu içti.

coronavirüs şüphesi, ceviz ciğerinden çıktı

Kısa süre sonra nefes darlığı yaşamaya başlayan Akduman, Bursa Şehir Hastanesi’ne başvurdu. Koronavirüs şüphesiyle hastaneye kaldırılan Akduman’ın Covid-19 testi negatif çıktı.

coronavirüs şüphesi, ceviz ciğerinden çıktı

Hastaneden kendi isteğiyle taburcu edilen Akduman, özel bir hastanede bronkoskopi yaptırdı. Akduman’ın sol akciğerinde suyla içtiği yarım cevizin sol akciğerine gittiği tespit edildi. Ameliyatla ceviz akciğerden çıkarıldı. Akduman taburcu edildi ve aynı gün eve gönderildi. Cevizin çıkarıldığı operasyon kamera ile kayıt altına alındı.

‘ÖKSÜRMEK İSTERİMİ DÜŞÜNÜYORUM’ coronavirüs şüphesi, ceviz ciğerinden çıktı

Nefes darlığı nedeniyle Bursa Şehir Hastanesi’nde koronavirüs servisine götürüldüğünü söyleyen Akduman, “Sabah kahvaltısında ceviz suyu içiyordum.

coronavirüs şüphesi, ceviz ciğerinden çıktı

Suyu içerken ceviz boğazıma çarptı. Hışıltı kahvaltıdan sonra başladı. Cevizin solunum tüpüme girdiğini fark ettim. Öksürdüğünde çıkacağını düşünmüştüm ama çıkmadı. Torunum hemşire olduğu için onu aradım. Hastaneye gittik. Ciğerlerimde buzlanma olduğunu söylediler ve onu koronavirüs testine gönderdiler. Hastaneye kaldırıldılar. Testimin negatif olduğunu söylediler ama birkaç gün hastanede kalmam gerekti. Sonra özel bir hastaneye gittim. Ciğerlerimde ceviz olduğu anlaşıldı. Ceviz çıkarıldıktan sonra normale döndüm. “Şu anda sağlıklıyım.”

‘UYGUN EKİPMANLARLA CEVİZ ALIRIZ’ coronavirüs şüphesi, ceviz ciğerinden çıktı

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Arzu Ertem Cengiz, “Hasta nefes darlığı ile bize başvurdu. Koronavirüs açısından da değerlendirmelerimizi yaptık ancak bulgu bulamadık.

coronavirüs şüphesi, ceviz ciğerinden çıktı

Hastanın hikayesini derinleştirdiğimizde suya koyduğu cevizin ciğerlere kaçabileceğini düşündük ve bronkoskopi yaptık. Sol akciğeri tıkayan ceviz gördük. Uygun ekipmanlar ile cevizleri çıkararak hastayı rahatlattık. Ardından hasta yaklaşık iki gün antibiyotik tedavisi aldı. Farkedilir şekilde rahatladı. Hasta iyi taburcu edildi ve eve gönderildi ”.

‘BİZİM İÇİN İLK OLDU’ coronavirüs şüphesi, ceviz ciğerinden çıktı

Gastroenteroloji Uzmanı İrfan Uruç, gerçekleştirdiği ameliyatla akciğerden cevizleri tek parça olarak çıkardığını ifade ederek, “Endoskopik olarak mideden çeşitli şeyler çıkarıyorduk ama ilk defa bu kadar ilginç bir şeyi çıkarmamız oldu. akciğer.

coronavirüs şüphesi, ceviz ciğerinden çıktı

Yabancı cismi gördüğümüzde onu dışarı çıkarmalıyız. Bırakma şansımız yok. Normalde mide balonunu çıkarırken kullandığımız kanca materyalinin bu hasta için uygun olacağını düşündük. Cevizi kıskaç gibi tutarak tam parça çıkarma fırsatımız oldu. Takım olarak çok mutluyduk. Bunu yapamasaydık, belki hastanın hayatına mal olurdu. Beraber böyle bir iş yaptık. Mutluyuz, hastamız adına da mutluyuz ”dedi.

coronavirüs şüphesi, ceviz ciğerinden çıktıcoronavirüs şüphesi, ceviz ciğerinden çıktıcoronavirüs şüphesi, ceviz ciğerinden çıktı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu