Güncel Haberler

Koronavirüsten ölen Ukraynalı Belediye Başkanının cenazesine 110 bin kişi katıldı

Ukrayna’da 2010 yılından bu yana Harkov Belediye Başkanı olarak görev yapan ve halk tarafından sevilen Gennadiy Kernes, koronavirüs tedavisi nedeniyle Almanya’ya nakledildi. Uzun süren tedavi sürecinin ardından geçtiğimiz günlerde acı haberler geldi ve Kernes’in koronavirüse yenilerek hayatını kaybettiği açıklandı.

Almanya ile Ukrayna arasında diplomatik görüşmeler neticesinde Kernes’in naaşı Kharkiv’e getirilerek cenaze töreni yapıldı.

Emniyet güçlerince yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı törene, bürokratlar, iş adamları, meslektaşlar, aile ve sevdiklerinin de aralarında bulunduğu 110 bin kişi katıldı. Vücudunu görmek isteyen kalabalık uzun kuyruklarda bekledi. Kernes, törenin ardından Kharkov’daki 2 numaralı mezarlığa gömüldü.

Kernes, 2014 yılında bir suikast girişimi sonucu saldırıya uğradı ve o zamandan beri tekerlekli sandalyede yaşıyor.

DAHA ÖNCE YAŞANDI

Sırp Ortodoks Kilisesi’nin Karadağ Metropolü Amfilohije, 30 Ekim’de Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti, Karadağ’daki salgın önlemlere rağmen binlerce kişi cenazeye katıldı ve ayinler nedeniyle metropolün cansız bedenini öptü. Törene katılan SPC Başkanı Patrik Irinej’in de ardından koronavirüse yakalandığı ve durumu 19 Kasım’da kötüleşen Irinej bir gün sonra hayatını kaybetti. Törene katılan birçok üst düzey kilise görevlisinin enfeksiyon kaptığı ve hayatını kaybettiği biliniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu