Güncel Haberler

“Koronavirüse yakalananlarda, cinsel hastalıklar görülüyor”

Koronavirüs hastalığının cinsel sağlık ve üreme organları üzerindeki etkileri henüz tespit edilmeye başlandı. Ürolog Op. İbrahim Duman, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınında hastalığın kısa ve uzun vadeli etkilerinin yeni ortaya çıktığını belirtti.

Öpücük. Dr. Duman, üroloji açısından koronavirüsün cinsel yolla bulaşıp bulaşmadığının, iktidarsızlığın ve kısırlığın merak edildiğini söyledi.

Koronavirüsün hücreye anjiyotensin dönüştürücü enzim 2 (ACE2) adı verilen enzim reseptörleri ile girdiğinin bilindiğini belirten Op. Dr. Smoke, virüsün testis dokusuna zarar verdiğini belirtti.

“VİRÜS SPERM ÜRETİMİNİ İHTİLAF EDEBİLİR”

Virüsün rektum ve vajinal sıvılarda ve bezlerde de ortaya çıktığını belirten Op. Dr. İbrahim Duman, “Testislerde erkeklik hormonu olarak bilinen sperm ve testosteron üretilir. Virüsün testislere ciddi zarar verdiği gösterilmiştir. Buna göre virüsün kısa ve uzun vadede sperm üretimini bozabileceği ve kısırlığa neden olabileceği sonucuna varılmıştır. “Cinsel istek ve ereksiyonda önemli rolü olan testosteronda azalma, iktidarsızlığa ve libido kaybına da neden olabilir.”

Virüs bulaşan hastaların bu açıdan değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Op. Dr. İbrahim Duman, “Ayrıca erektil disfonksiyonun psikolojik etkileri ve cinsel sorunların enfeksiyonlu hastalarda daha sık görüldüğünü” söyledi.

Tüm dünyayı etkileyen bu virüs üzerine yapılan çalışmaları da ekleyen Op. Dr. İbrahim Duman, virüsün olası sonuçları göz önünde bulundurularak gerekli önlemlerden taviz verilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu