Magazin

Koronavirüs sürecinde ev kazalarına dikkat; temizlik maddelerinde yanık riski

Koronavirüs salgını tüm dünyayı derinden etkiliyor. Salgına karşı korunmak için vücut bağışıklığını güçlü tutmanın yanı sıra hijyen kuralları da hayati önem taşır. Ancak çevreyi temizlemek için kullanılan hijyen ürünlerinin de bazı sağlık riskleri olabilir. Emsey Hospital Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr.Gülden Avcı Çakmak, koronavirüs nedeniyle hijyeni sağlamak için evde kullanılan temizlik maddeleri ve ağartıcılar ile vücutta yanık oluşabileceğini belirterek önemli uyarılarda bulundu. Öpücük. Dr. Gülden Avcı Çakmak, “Kezzap, hipo gibi kimyasallarla temas sonrası yanık oluşması durumunda o bölge 20-30 dakika musluk suyu ile yıkanmalı, yanan bölgeye başka kimyasal dökülmemelidir.

Okulların online eğitime geçişi ve evden çıkan sınırlı sayıda çocuk nedeniyle ev kazasına maruz kalan çocukların sayısında artış olduğuna işaret eden Op. Dr. Çakmak, “Havaların soğuması ve daha fazla sıcak yemek tüketme ihtiyacı nedeniyle bu dönemde en sık görülen ev kazalarından biri yanma.” Dedi.

“AMELİYAT TARAFINDAN TEDAVİ GEREKEBİLİR”

Yanıkların derinliklerine göre 4 dereceye bölündüğünü söyleyen Op. Dr.Gülden Avcı Çakmak, bazı yanıkların ameliyatla tedavi edilebileceğini belirterek yanıklar ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

“En hafif şekli 1. derece yanık, en şiddetli şekli 4. derece yanıktır. Güneş yanığı, birinci derece yanığa örnek olabilir. Burada kızarıklık var, ağrılı ve genellikle 3-4 günde iyileşiyor. İkinci derece yanıkta kabarcık dediğimiz kabarcıklar vardır ve ağrılıdır, iyileşme 3 haftayı bulabilir. derece yanık, cildin tüm katmanlarının yakıldığı neredeyse bir muşamba gibi ağrısız bir görünüme sahiptir. 4. derece yanıkta sadece deri değil deri altındaki kemik ve kas da yandı. 3. ve 4. derece yanıklar kendiliğinden iyileşmez ve ameliyat gerekir. “

“HASTA YAŞI DİKKAT EDİLMELİDİR”

Tedavide yanık bölgenin büyüklüğü, hastanın yaşı ve yanık bölgenin lokasyonunun önemli olduğunu belirten Op. Gülden Avcı Çakmak, “Yanık bölge geniş ve hastanın yaşı küçükse hayati tehlike oluşturabilir” uyarısında bulundu.

“DİŞ MACUNU VE MACUNU GİBİ MATERYALLERİ ASLA UYGULAMAYIN”

İlk olarak yanık oluştuğunda yapılan bazı yanlış müdahalelerin yanığın derinliğini artırabileceğini söyleyen Op. Dr. Gülden Avcı Çakmak sözlerine şöyle devam etti:

“Su ve yağ gibi sıcak sıvılarla yakıldıktan sonra yapılması gereken ilk müdahale, sıcak sıvı ile ıslatılmış giysiler varsa bunların çıkarılması ve yanan bölgeyi 15 dakika akan musluk suyu altında tutması gerekir. Yanık bölgeye yumurta akı, diş macunu, salça gibi maddeler sürülmemelidir. Sonrasında antibiyotikli krem ​​kullanılması uygundur. Yanık alan geniş ise kabarcıklar var ise doktor tarafından değerlendirilmesi uygun olacaktır. Yanık bölgedeki ağrı çok fazla olabileceği için hastaya ağrı kesici ilaç almada herhangi bir sakınca olmayacaktır. “

“KANTARON YAĞI TEDAVİSİNDE DESTEK OLABİLİR”

Pomad ve kremlerin yanık bölgedeki cildin yenilenmesinde etkili olabileceği bilgisini paylaşan Op. Gülden Avcı Çakmak, “Halk arasında çok tartışılan kantaron ve aloe vera gibi yağların kullanımı enfeksiyon riski olmadığında kullanılabilir. Kantaron yağının yara iyileşmesini desteklediği ve yara izi bırakmada avantajı olduğu bilinmektedir. Aloe vera ise iltihaplanmayı ve enfeksiyon olasılığını azalttığı için yaralarda kullanılabilir. Yanık bölgedeki yağ ve ter bezleri uzun süre çalışmayacağı için o bölgeleri nemlendirmek için krem ​​kullanmak çok önemlidir. Hastalar güneşten uzak durmalı ki yanık bölgelerin güneşten zarar görmemesi için. Yanık bölge güneşe maruz kaldığında tekrar yanarak suyu toplayarak iyileşmeyi olumsuz etkiler ve kalıcı yara izine neden olur. Yanığın derinliğine ve iyileşme sürecine bağlı olarak yanık bölgelerde iz kalabilir. Yara izine yönelik müdahaleler yanıktan 6 ay sonra planlanabilir. Ancak ilk 6 ay yanık bölgedeki yara izini azaltmak için yara jeli ve yanmış bası giysisi gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu