Güncel Haberler

Koronavirüs Mutasyonu İngiltere basınında: ‘Avrupa’nın hasta adamı’

Times gazetesi “Avrupa İngiltere’ye kapılarını kapattı” manşetiyle yayınlanırken, Daily Mirror İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın fotoğrafına “Avrupa’nın hasta adamı” manşetini koydu. Daily Mail, “En kötü Noel acılar devam edecek gibi görünüyor” manşetini kullanırken Financial Times gazetesi “Kontrol dışı Covid-19 mutasyonu, kısıtlamaların aylarca devam etmesi anlamına geliyor” manşetini kullandı.

i̇ngiltere basınında coronavirus mutasyonu: 'avrupa'nın hasta adamı'

Aşı dağıtımı ve Brexit ile önümüzdeki 12 ayın İngiltere Başbakanı Boris Johnson için bir sınav olacağını belirten gazete, Noel’in iptal edilmesiyle birlikte bakanların her yerden baskı altında olduğunu söyledi.

i̇ngiltere basınında coronavirus mutasyonu: 'avrupa'nın hasta adamı'

Noel’in iptali ile ailelerin dağılması ve pek çok insanın yalnız Noel’e gitmesinin Johnson üzerindeki baskının artmasına neden olduğu belirtildi: “Önümüzdeki yıl Başbakanı bekleyen çok karmaşık sorunlar var. Virüs önce gelir. Virüsün daha kolay bulaşmasına izin veren mutasyonla, Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) hala kapasitesini aşma riski altında. Oxford Üniversitesi-AstraZeneca aşısının onayı ile hızlanması beklenen aşılama süreci, ülkenin lojistik kapasitesini ortaya çıkaracak. Ülkenin en çok etkilenen bölgelerinde özellikle ortaokullarda toplu testler zaman kaybetmeden uygulanmalıdır.

i̇ngiltere basınında coronavirus mutasyonu: 'avrupa'nın hasta adamı'

“Hayat normale dönmeye başladığında başka sorular ortaya çıkacak. Bakanlar, NHS’de tedavi görmek için 18 haftadan fazla bekleyen iki milyon insan hakkında ne yapacak? Okullarda Covid’in neden olduğu öğrenme kayıpları konusunda ne yapılacak? “Makalede ayrıca 2021 Johnson’ın başbakan olarak tarihe nasıl geçeceğini belirleyeceği yazıyor.

“Noel yalnız ama güvenli olacak” i̇ngiltere basınında coronavirus mutasyonu: 'avrupa'nın hasta adamı'

Times gazetesi, mutasyona uğramış virüsün kurallarda bir değişikliğe neden olduğunu ve halkın cesaret, fedakarlık ve dayanışma ile karşılık vermesi gerektiğini yazdı. Gazete, Johnson’ın Noel kutlamalarını askıya alma kararının doğru olduğunu belirtti: “Sonuç olarak, hükümetin pek şansı yoktu; Ya sokağa çıkma yasağı ve seyahat yasağı koyar ya da Ulusal Sağlık Sistemi bu karmaşadan etkilenir. Başbakan, Keir Starmer’ın (İşçi Partisi lideri) Noel’e kısıtlama çağrısına karşı çıkarak, geçen hafta yaptığı siyasi yargıda iyimserliğini bastırdı.

i̇ngiltere basınında coronavirus mutasyonu: 'avrupa'nın hasta adamı'

Ancak Johnson bu belirsizlikten dolayı suçlanmamalıdır. Ülkenin Acil Durumlar için Bilimsel Danışma Kurulu’nun (Sage) üyeleri bile bu bilinmeyen pandemiyle nasıl başa çıkacaklarından emin değillerdi. Ancak Johnson’ın dediği gibi, sorumlu bir hükümet gerçekler değiştikçe kararlarını değiştirir. “İngiltere’nin önümüzdeki haftalarda ve aylarda büyük çaba sarf etmesi gerektiğini belirten Times gazetesi, Noel’in yalnız olmasına rağmen güvenli olacağını vurguladı.

“Geç” i̇ngiltere basınında coronavirus mutasyonu: 'avrupa'nın hasta adamı'

Guardian gazetesi, Başbakan Johnson’ın önceden harekete geçmesi gerektiğini savundu: “Covid vakalarındaki artışın neden başladığını tam olarak bilmek mümkün olmasa da bakanları bir hafta boyunca bir şeylerin ters gittiğinin farkındaydı. Salı günü British Medical Journal ve Health Service Journal, durumun bu şekilde devam etmesi halinde, Noel için planlanan kısıtlamalar yerine getirilmese bile yılın başında hastanelerde 19.000 Covid hastası olacağını öngördü; Nisan ayındaki ilk dalganın zirvesi ile aynı sayı. “

i̇ngiltere basınında coronavirus mutasyonu: 'avrupa'nın hasta adamı'

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu