Güncel Haberler

Koronavirüs Bozcaada’da emlak fiyatlarını katladı

farklı mimariye sahip eski Rum evleri, Türkiye’nin en iyi korunmuş tarihi kalesini sunan balık restoranları, el değmemiş koyları, temiz ve soğuk deniz ürünlerinin yanı sıra turizm cenneti ile İstanbul’a yakınlığı, Bozcaada beldesinin evi, üzüm bağları ile birçok kişinin tercih sebebi ve tarlalara olan talep arttı. Özellikle kalabalık şehirlerde koronavirüs riskinin daha yüksek olduğunu düşünen vatandaşlar, gelecek yaşamları için daha güvenli yerler aramaya başladı. Temiz denizi ve doğasının yanı sıra kültürel yaşamıyla da birçok güzelliği bünyesinde barındıran Çanakkale’nin turizm cenneti Bozcaada, koronavirüs salgını sırasında hastalığın uzun süre giremediği yer ve kişi sayısı olarak bahsedildi. adada gayrimenkul sahibi olmak isteyenlerin sayısı arttı.

Çoğunlukla gelişime kapalı olan Bozcaada’daki emlakçılar, yoğun talebe rağmen satılık emlak bulmakta zorlandıklarını ve kiralık işyeri bulmanın imkansız hale geldiğini belirtti. İleride yapılaşmaya açılabilme ihtimali ve yatırım mantığı nedeniyle bağlar ve tarlalar hızla satılmaya başlandı. Bazıları ise ‘Ben bir şey yapamasam da içine kervan koyup yaşayabilirim’ diye asla inşa edilemeyecek yerler bile arıyorlar. Koronavirüs salgınına rağmen, karlı bir sezon geçiren işletmelerin kiralık otel, pansiyon ve restoran gibi işletmelere olan talebi artırmasıyla adada kiralık iş yeri bulmak çok zorlaştı. Bozcaada’da 6-7 odalı küçük otellerin yıllık kirası 120 bin liradan, bağ evi fiyatları 2 milyon liradan, imar şartlarına uygun bağ ve tarlaların dönüm fiyatları ise 100 bin liradan başlıyor. izin verilir. ‘İçine kervan koyup kullanabilirim’ diye düşünenlerin talep ettiği gibi gelişime açılamayan yerlerin dönüm fiyatı 50-80 bin lira arasında değişiyor.

KİRALIK EV VE DÜKKAN YOK

Bozcaada’da emlakçı olarak çalışan Bahadır Mandacı, talebin patlaması nedeniyle emlak fiyatlarının önemli ölçüde arttığını belirterek, “Kiralık konut ve işyerimiz yok. Bağ evleri daha çok satılık talep görüyor. Fiyatlar yükseldi, ancak hala büyük bir talep var. Herkes daha az insanın ve daha az nüfusun olduğu bölgelere kaçmak ister. Bozcaada’daki bağ evleri, bunu arayanlar için nadide bir cennet ve fırsattır. Adadaki en uygun bağ evi fiyatı 2 milyon liradan başlıyor. Elbette farklı seçenekler var. Bunun yerine fiyatlar metrekare bazında artıyor. Fiyat 2 milyon dolara kadar çıkıyor. İleride adada imar izni verildiğinde, üzüm bağları ve inşaat koşullarına uygun tarlalar gibi yerlerin dönüm fiyatı, manzarası ve yolu 100-150 bin lira arasında değişiyor. Hiçbir şekilde yeniden yapılamayan yerlerin dönümleri 50-80 bin lira arasında. İnsanlar bu mekanları içine karavan koyup kullanma düşüncesiyle satın alıyor. Hiç kimse Bozcaada’dan gayrimenkul almaz ve zarar etmez. Zaten mecburiyetten yer satan yer yok. Şu anda tek bir kiralama işi yok. Ama çok fazla kira istiyor. “Bir kiralık otel veya restoran için 50 kişi beni arıyor ama şu anda yok”.

KİRALARA YÜKSEK TALEP

Emlakçı Hüseyin Pehlivan ise pandemi nedeniyle talep nedeniyle emlak fiyatlarının arttığını belirterek, “Bunun nedeni insanların güvenli bir yer araması ve yalnız kalmak istemesi. Bozcaada’da özellikle kiralama konusunda çok talep var. Kiralayanlar, kışı burada geçirenler de var. Şu anda kiralama işi isteyen pek yok ama maalesef. Ev almak isteyen çok kişi var. Çünkü bu süreçte insanlar güzel yerlere kaçmak ve daha izole yaşamak istiyor. Bağ evinin fiyatları lokasyona göre değişiklik göstermektedir. 2 milyon lira ve 2 buçuk milyon liralık bağ evi var. Salgın nedeniyle talep ve fiyatlar arttı. Şu anda otel, pansiyon ve restoran kiralamak için 50 kişi var. Pandemi sırasında insanların umudu azaldı, ancak oteller ve restoranlar bu yaz başarılı oldu. Bu nedenle kiralık iş arayanlar arttı. Şu anda otele göre yıllık kira 100-150 bin lira arasında. Daha yüksek kira isteyenler de var ama buraları kiralayanlar zarar görebilir ”dedi.

Geçen yıl salgın sırasında bağ evi satın alarak adada yaşamaya başlayan Selahattin Muradoğlu, yaklaşık bir yıldır adaya yerleşti. Evimizi bu şekilde yaptık. Çok mutluyuz, buraları çok sevdik. Sanırım hayatımın sonuna kadar burada yaşayacağım ”.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu