Güncel Haberler

Koronavirüs aşısı vatandaşın kafasını karıştırdı!

Koronavirüs salgını, vaka sayısındaki artışlarla devam ediyor. Dünyadaki vaka sayısı 74 milyonu, ölüm sayısı 1,6 milyonu geçti. Türkiye’deki vaka sayısı 1,9 milyon, ölü sayısı 17 bini geçti. Bitmesi beklenen pandemik aşıların bulunduğu tespit edilirken, son dönemde Türkiye’de aşılama faaliyetlerine başlanması bekleniyor. Aşının bulunması tartışmaları da beraberinde getirdi. Hangi aşının daha iyi olduğu ve aşılamanın yararları ve zararları bilim dünyasının yanı sıra vatandaşlar arasında tartışılmaya başlandı.

Covid-19 salgını nedeniyle gelecek olan aşı, vatandaşın kafasını karıştırdı. Sokak röportajında ​​vatandaşların Kovid-19 aşısına ‘güvenenler’ ve güvenmeyenler olarak ikiye ayrıldığı görüldü. Aşı yaptırmayacağını söyleyen vatandaşlar aşıya güvenmiyor. Aşı yaptıracaklarını söyleyen vatandaşlar, aşıya güvendiklerini ve halk sağlığı açısından aşılanması gerektiğini ifade etti.

“ÇİN ALMANCA FARKLI DEĞİL, BUNU YAPMIYORUM”
Orhan Bıdıl, gelecekteki aşılara güvenmediğini ve aşılanmayacağını ifade ederek, “Bir sonraki Covid-19 aşısı bende yok. Çünkü ne olduğunu bilmiyoruz. Herkes bir şeyler söylüyor. Söylentiye göre aşının her türlü zararı var. Çin aşısı veya Alman aşısı için hiçbir fark yaratmaz. Biz öleceksek, bu yine de Tanrı’dan gelen bir şey ”dedi.

“SEVE SEVE YAPILDI”

Kovid-19 aşısı yaptırmak istemeyen vatandaşların görüşüne katılmayan Erkan Acar, “Başkanım bu aşıyı kabul ederse seve seve yaptırırım. Aşının nereden geldiği benim için önemli değil. “Başkanım” hangi aşı olsun “derse o aşıyı yaptırırım” dedi.

“ÇİN’DEN BİR VİRÜS VAR VE AŞI ÇİN’DEN GELİYOR”

Şimdiye kadar koronavirüse yakalanmadığını ve elinden geldiğince korunduğunu belirten Züleyha Ekinci, “Açıkçası aşı düşünmüyorum. Çünkü Çin’den bir virüs var ve aşı Çin’den geliyor. Kafada büyük bir soru işareti ortaya çıkarır. Neyse ki virüsü henüz kapmadım, aşı düşünmüyorum ve elimden geldiğince korunuyorum. “Şu anda kimseye güvenilmiyor.”

AİLEDE AŞI TARTIŞMASI

Covid-19 aşısı da aile üyeleri arasında fikir ayrılığına neden oldu. Aşı hakkında konuşan Koçak çifti, “Eşim korktuğu için aşıyı düşünmüyor ve Çin’den gelen aşıya güvenmiyor. Ama Cumhurbaşkanımızın açıklamasıyla aşıya güveniyorum ve yaptıracağım ”dedi.

ANNE: BEN YAPTIM KIZIM: YAPTIRIMLARIM VAR

Koronavirüs aşısı yaptırma konusunda aynı fikirde olmayan başka bir ailede anne aşı konusunda kafasının karıştığını ifade etti: Aşı bende yok galiba ama zorunlu ise Çin aşısına güveneceğim. Teknolojik olarak daha iyi olduğunu söylüyorlar. Açıkçası, Sağlık Bakanından doktorlara kadar herkes farklı konuşuyor, bu yüzden insanların kafası karışıyor. Herkes farklı konuştuğunda, insanların kafasının karışması doğaldır. Bu yüzden kafamız da karıştı.
Aşı olmayı düşündüğünü söyleyen ailenin kızı, “Bildiğim kadarıyla aşı başlamadı. Duyularıma uygun olarak Çin aşısına güveniyorum. Sanırım şimdilik yaptıracağım ama aşı başladığında düşüncemin nasıl değişeceğini bilmiyorum. Ama şimdi yapacağımı düşünüyorum ”dedi.

Bazı vatandaşlar aşıyı beklemek niyetinde olduklarını ifade ederken, bazıları aşıya güvenmeden önce siyasi parti temsilcilerinin aşılanması gerektiğini savundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu