AktüelHaberlerSağlık

Koronavirüs Aşısı Olmayanlara Yeni Kısıtlamalar Geliyor

Yeni plana göre koronavirüs aşısı olmayan kişilerin konser, sinema, tiyatro, spor müsabakaları ve bazı kamu kurumlarına girişleri engellenecek.

Koronavirüs salgınının, sonbahar aylarına kadar kontrol altına alınması ve toplumun büyük bölümünün aşılanma planının hayata geçirilmesi için bir dizi yeni karar alınması gündemde.

Koronavirüs salgınıyla mücadelede sonbahara rahat bir şekilde girmeyi amaçlayan ülkemizde yeni önlemlerin alınması gündeme geldi. Buna göre HES kodu olmayanların bankalar, AVM’ lere ve kamu binalarına alınmamasının yanı sıra, aşı yaptırmayanlara yönelik sınırlamalar tartışılmaya başlanacak.  Konser, sinema, tiyatro, ve bazı kamu kurumlarına aşı olmayanların girmemesine yönelik kararların alınabileceği kaydedildi.

Aşıya Duyarsızlık Görünüyor

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre yapılan değerlendirmede toplantılarında, aşı randevularına ilginin azalmasının nedeni olarak, 40-50 yaş arasındaki orta yaş gruplarındaki aşı duyarsızlığı gösteriliyor. 18-35 yaş arasının ise hem kurallara uyum, hem de aşıya ilgi açısından en duyarsız kitle olduğu belirtiliyor. Sadece aşı kampanyası değil, Sağlık Bakanlığı’nın koordinasyonunda, karar vericiler ve sosyal bilimcilerle birlikte toplumun aşı psikolojisini yönetmek için yeni kararlar alınması gerektiği de ifade ediliyor.

Aşı Olanlara Ayrıcalık Tanınacak

Koronavirüs aşısına ilginin artmaması durumunda, aşı yaptıranlara pozitif ayrımcılık uygulanması planlar arasında görünüyor. HES kodu olmayanların bankalara, kamu binalarına  ve AVM’lere alınmaması, aşı yaptırmayanlara yönelik  sınırlamalar da tartışılmaya başlanacak.

Aşıya erişimin yaygınlaşmasının ardından, aşı yaptırmayanların oranının yüksek olması durumunda, sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser, hatta bazı kamu kurumları gibi yerlere aşı olmayanların girememesine ilişkin kuralların gündeme gelebileceği belirtiliyor.

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu