Güncel Haberler

Kopyacılara aynalı önlem

Pandemi nedeniyle uzaktan eğitime başlandıktan sonra sınavların nasıl yapılacağı daha çok merak edildi. Çoğu üniversite çevrimiçi sınav sistemine geçmiştir. Ancak bu sefer test güvenliği sorun olmaya başladı. Mükerrerliği önlemek için yeni yazılım, kamera açma zorunluluğu, aktarılan soruya geri dönememe gibi yöntemler uygulanmaya başlandı. Bilkent Üniversitesi ise sınav güvenliğini yazılımla değil aynayla sağlamaya başladı. Bilkent Üniversitesi rektörü Abdullah Atalar, aynalı sınav sistemini şu şekilde anlattı:

ÖĞRENCİLER İÇİN 11 BİN AYNA

“Tüm öğrencilere bir ayna gönderiyoruz. Yani 11 bin ayna göndereceğiz. Dik bir ayna. Bu, iki kamerası olmayan öğrenciler için bir kolaylıktır. Bu aynaları ücretsiz göndermeye başladık. Hem öğrenciyi hem de ekranı görebilmemiz için ekranı gösterecek şekilde düzeltilecektir. Genellikle iki kamera kullanılır. Ancak herkesten iki kamera istemiyoruz. Aynayı içine koyduğunuzda iki kamerası olacaktır. Aynalarımızı 17 Aralık’tan itibaren göndermeye başladık. Herkese bir e-posta gönderdik. Adreslerini onaylamalarını istedik. Aynı zamanda dik durması için bir aparatı vardır. Onunla gönderiyoruz. Bunu özel olarak yaptırdık. Hazır bir sınav aynası yoktur.

ADİL SINAV HEDEFİ

Aralık başında durumun kötü olduğunu gördük, önce sınavları ertelemeliyiz dedik. Daha iyi bir zamanda yapabileceğimizi düşündük. Ancak bu başka sorunlara da neden olur. Sınavları internet üzerinden yapmaya karar verdik. Tüm üniversitelerde olduğu gibi önlem almak zorundaydık. Ancak önlemlerimiz diğerlerinden biraz farklı. Çünkü bir mezunun diplomasının çok yüksek bir değere sahip olduğunu düşünüyoruz. Yanılmamalıyız dedik. Bu bizim için değil, öğrencilerin yararınadır. Kopya çeken öğrenci sayısı çok az olabilir ama bu bir veya iki kişi bile olsa diğer öğrencileri geçebilir. Adaletsizliği ortadan kaldırmak ve bu duyguyu ortadan kaldırmak için bu yöntemi kullandık. “

kopyacılar için aynalanmış ölçü

ADRESE TESLİM EDİLEN AYNALAR

Üniversite yönetimi, son dönemden itibaren aynaları tüm öğrencilerin adreslerine ücretsiz olarak teslim edecektir. Aynalarını zamanında alabilmek için tüm öğrencilerin kendilerine gönderilen e-postada adreslerini teyit etmeleri gerekmektedir.

‘YAZILIM İLE TAM GÜVENLİK MÜMKÜN DEĞİL’

Rektör Abdullah Atalar, neden daha teknolojik bir çözüm değil, aynalı sistemi kullandıklarını şöyle anlattı: “Öğrencilerin ekranı başkasıyla paylaşmamaları için yazılımlar var. Ancak insanların bilgisayarları çok çeşitli ve bu yazılım her yerde çalışmıyor. Bu ortamda yüz yüze test etmemiz mümkün değil. Öğrenciler arasında haksızlık olmamasını istiyoruz. Güven duymalarını istiyoruz. Çevrimiçi sınavlara kurulu olarak yardımcı olan şirketler. Çok fazla sahtekarlık var. Bunu yazılımla çözmenin mümkün olmadığına karar verdik. Yazılım şirketlerinin yazılımlarına karşı neler yapılabileceğini öğrenmek için kurulan siteler var. Amerika’da bir şirket kurdular mesela soruyu siz gönderiyorsunuz ve o da size kısa sürede yanıtı veriyor. Bu salgın sırasında, o şirketin değeri üç katına çıktı ve 9 milyar dolara yaklaştı. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu