Güncel Haberler

Koca adada 100 yıldır boş duruyor! ‘Dünyanın en yalnız evi’ olarak adlandırıyorlar…

Ev, İzlanda’nın güneyinde ıssız bir ada olan Ellirey olarak da bilinen Elliðaey’de bulunuyor. Tarihsel olarak küçük bir nüfusa sahip olmasına rağmen, kalan az sayıda sakini de 1930’larda anakarada yaşamak için adayı terk etti. Başlangıçta, terk edilmiş binanın ve sahibinin kökenleri hakkında birkaç söylenti ortaya çıktı. Söylentilere göre, bina bir zombi kıyameti durumunda onu güvenli bir ev olarak kullanmayı planlayan bilinmeyen bir milyardere aitti.

adada 100 yıldır boş!  oraya 'dünyanın en yalnız evi' diyorlar ...

Ancak binanın aslında bir ev olmadığı ortaya çıktı; Elliðaey Avcı Derneğine ait bir av köşkü olduğu söylenmektedir. Uzak adada, nesli tükenmekte olan bir tür olmasına rağmen, İzlanda’da avlanması yasadışı olmayan büyük martı sürüleri var. Adanın kendisi, fırtına kuşları ve diğer deniz kuşları için büyük bir kuluçka alanı olduğundan aslında bir doğa rezervidir. Ayrıca adanın elektriği, suyu olmadığı veya kapalı sıhhi tesisat sistemi olmadığı için yerleşim yerleri için pek uygun değil. Sosyal medyada oldukça ünlü olan ev, görselinin yayınlandığı andan itibaren 25 binin üzerinde beğeni kazandı.

adada 100 yıldır boş!  oraya 'dünyanın en yalnız evi' diyorlar ...

Bazı kullanıcıların düşündüğü gibi, adada internet bağlantısı veya cep telefonu olması da pek olası değil. Ancak mülk, yağmur suyu toplama sisteminden beslenen görünüşte çevre dostu saunasıyla ayakta kalabiliyor. Ayrıca ev sosyal medyada da tartışmalara neden oluyor. Bir kullanıcı ‘Olmak için en iyi yer gibi görünüyor’ dedi ve bir diğeri ‘Sadece acıkana kadar’ yanıtını verdi.

Adayı tanıyor gibi görünen bir başkası, ‘Aslında o kadar uzakta değil (avcı kulübünün bir üyesi değilseniz oraya gidemezsiniz), feribotlar günde birkaç kez geçiyor. Gerçi gerçek olamayacak kadar güzel ve çılgınca görünüyor. Vestmanadjyar’da yürüyüş yapıp martıları görebileceğiniz böyle bir arazi var. ‘yorum da dikkat çekenler arasında …

adada 100 yıldır boş!  oraya 'dünyanın en yalnız evi' diyorlar ...

Adaya geldiğini iddia eden bir kişi, ‘Ben oradaydım ve hala uçurumun kenarına gömülü bir merdivene tırmanmanız gerektiğine inanıyorum. Küçük bir plaj ve rıhtım, ardından uçurum var. ‘notuyla merak uyandıranlar arasındaydı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu