Güncel Haberler

KKTC’de “UBP-DP-YDP koalisyon hükümeti” protokolü imzalandı

KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde UBP, DP ve YDP koalisyon hükümeti protokolü imzalandı.

Hükümet protokolüne UBP Genel Başkan Yardımcısı Ersan Saner, DP Başkanı Fikri Ataoğlu ve YDP Başkanı Erhan Arıklı imza attı.

İmza törenine üç partinin milletvekilleri de katıldı.

Protokol imzalanmadan önce açıklama yapan Saner, dün Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından hükümeti kurmak üzere atandıktan sonra DP ve YDP ile anlaşmaya vardıklarını belirtti.

Ülkedeki koşulları çok iyi bildiklerini belirten Saner, bir an önce hükümet kurulması için çok özverili bir çalışma yaptıklarını ifade etti.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle tüm dünyada ciddi bir sağlık sorunu ve ciddi ekonomik etkilerin olduğunun altını çizen Saner, “Kovid-19, sağlık açısından göre çok iyi bir noktada olsa da Ülkemizdeki diğer ülkeler ekonomik bir sorundur. gerçek. Aynı zamanda bir hükümet boşluğu olduğu da bir gerçektir. Tüm bunlara dayanarak UBP, DP ve YDP tüm imkanlarını seferber ettiler ve bir hükümet protokolü üzerinde anlaştılar. Buradaki tek amacımız KKTC halkına en iyi hizmeti sunmaktır. ” O konuştu.

DP Başkanı Ataoğlu, müzakereler sırasında hükümetin oluşumu için pek çok alternatif model olduğunu ve bu modeller dahilinde bir hükümet kurulması konusunda önerilerde bulunduklarını ifade etti.

“Nerede olursak olalım, her zaman sorumluluk almaya hazır olduğumu ifade ettik.” Ataoğlu, topluma faydalı işlere katkı sağlayan diğer partilerin önemine dikkat çekti.

– “Muhalefete uzanıyoruz”

YDP Genel Başkanı Arıklı, imzalanan hükümet protokolünün uygulanmasında diğer partilere yardımcı olmaya çağırdı.

Arıklı, “Ülkeyi içinde bulunduğu darboğazdan kurtaralım, muhalefetle iş birliği yaparak, bir mutabakata vararak, parlamentoda ulusal mutabakatı sağlayalım diyoruz. Bu şekilde muhalefete elimizi uzatıyoruz, umarım sıkarlar ve uzandığımız el havada kalmaz. dedim.

Daha sonra Saner, sağlık, ekonomi, Doğu Akdeniz, inisiyatif süreci Maraş, Türkiye ile ilişkiler ve Kıbrıs sorununun nerede olduğu hükümet protokolünün özetini okudu.

– Bakanlıkların dağılımı belirlendi

Saner, Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı ve DP’de UBP’de Doğal Kaynaklar, Turizm ve Çevre Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı YDP’de Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ve Enerji Bakanlığının olacağını açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu