Güncel Haberler

Kısıtlamayı böyle deliyorlar: Doktor uyanıklara isyan etti

İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgede 56 saatlik sokağa çıkma yasağı Cuma günü 21.00’de başlayıp Pazartesi 05.00’da sona erdi. Marketler, bakkallar ve yiyecek satan işletmeler açık kaldı. Yurdun büyük çoğunluğuna itaat edilirken, bazı uyanıkların pes ederek kısıtlamayı kırdığı ortaya çıktı. Özel bir hastaneden veya kan merkezinden randevu alanlar, telefonlarına aldıkları mesajı göstererek kontrol noktalarından kolayca geçebiliyorlardı.

CEVAP ÇAĞRISI: UNUT

Bursa’da özel bir hastanede cerrah Prof. Halil Özgüç, Hürriyet’e her hafta aynı sorunları yaşadıklarını belirterek, “Devlet hastanelerinde hafta sonları normal randevu verilemez. Ancak özel hastaneler ve muayenehaneler hasta kabul edebilir. Çoğu özel hastanede randevular çevrimiçi olarak alınabilmektedir. Ardından vatandaşa SMS gönderilir. Bununla kişi dışarı çıkıp kontrol edildiğinde ‘ben hastaneye gidiyorum’ diyor. Son sokağa çıkma yasağını da yaşadık, cumartesi günü hastaneye gidiyorum, hastaların çoğu gelmiyor. ‘Unuttum gelmeyeceğim’ gibi bahaneler arıyoruz. Bu kötü bir taciz. Doktor olarak hafta içi çalışıp yoruluyoruz ve hafta sonu hastalarımız için hastaneye geliyoruz ama bu kötü bir psikoloji. Kendimizi kullanılmış hissediyoruz. ”

POZİTİF KAÇAKLAR …

KARANTİNA’dan kaçıp sokaklara çıkanların mazeretleri şaşkına döndü. Isparta’daki izolasyon denetim ekibinin koordinatörü Dr.Hüseyin Baysan, karantina sızıntılarının ilginç mazeretlerini şu şekilde açıkladı:

“Karantinadakileri kesinlikle kontrol ediyoruz. Örneğin, hem olumlu hem de temas halinde olan, yalvaran bir aileyi yakaladık. Karantinayı ihlal edenler yakalandığı için çoğunlukla ‘faturamı yatırmaya gittim’, ‘bankaya para çekmeye gittim’, ‘
Bana vitamin almak için gitmiştim, ” Hepimiz karantinadayız. ‘Ekmek almaya gittim’, ‘kuş uçmaya gittim’ gibi bahanelerle sığınır.

Ancak hiçbirinin evini terk etmesine gerek yok. 112 sayesinde ‘Sadakat’ grupları çalışmaya devam ediyor. İhtiyacı olanlar için alışveriş yapar. Faturasını yatırır, parasını bankasından alır. Tek yapmaları gereken evde kalıp kendilerine verilen tedavileri uygulamaktır.
Bunun dışında herhangi bir nedenle karantinayı ihlal edemezler. Bize en çok sorulan sorulardan biri, karantinadaki bir kişinin akrabasıdır.
Cenazesine katılıp katılamayacağı olur. Cenazeye hiçbir şekilde katılamayacağını söylüyoruz. Buna hayır demek zor. Ancak herkes kendi sorumluluğunu almalı, maske takmalı ve sosyal mesafeyi korumalıdır. Bu hastalığın üstesinden gelebilmemizin tek yolu bu. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu