Magazin

Kirpiklerinizi uzatmak isterken gözünüzden olmayın

Kovid-19 salgını ile birlikte kişisel hijyende daha da önem kazanan göz temizliğinin önemi Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Kliniği Doç. Dr. Aylin Kılıç, “El ve vücut hijyenine özen gösterdiğimiz ve saçımıza özen gösterdiğimiz gibi kirpik temizliğini de ihmal etmemeliyiz. Aksi takdirde göz kızarıklığı, arpacık ve kuru göz hastalığı ömür boyu sürebilir ”.

“TEMİZLENMEMİŞ KATMANLAR DUDAKLI DÖKÜLMEYE NEDEN OLUR”

Doç. Dr. Aylin Kılıç, “Kirpik diplerinde sürekli yağ salan özel kanallar var. Bu yağlı salınım, yapışkan bir tabaka oluşturarak birçok partikülün dış ortamdan yapışmasına, kirpik diplerinde kuruyup sert kabuk benzeri bir tabaka oluşturmasına zemin hazırlar. Bu temizlenmemiş katmanlar ayrıca kirpik kaybı, kirpik diplerinde kaşıntı, kuru göz, çapaklanma, kızarıklık, sık arpacık gibi şikayetlere neden olur. Bu şikayetler bazen birçok tedaviye dirençli ciddi sorunlara dönüşebiliyor ”dedi.

GÖZ HİJYENİ İÇİN EN PRATİK VE ETKİLİ YÖNTEM NEDİR?

Kadınların göz hijyeninin sağlanmasında, hatta göz makyajının çıkarılmasında da erkeklerden daha avantajlı olduğunu belirten Doç. Dr.Aylin Kılıç şunları söyledi:

“Cinsiyete ve yaşa bakılmaksızın kirpik temizliği alışkanlık haline getirilmelidir. Şikayetlerinizin göz temizliğini alışkanlık haline getirmesini beklemeyin. Bunun için çok basit ve ucuz bir yöntem var. Tıpkı duş alırken saçlarımızı yıkadığımız, ovduğumuz ve şampuanladığımız gibi, aynı anda 1-2 dakika sürebilir ve gözümüze şampuan bulaşmadan veya bebek şampuanı kullanmadan, hafif mekanik baskı ile kirpiklerimizi sıcak suyla yıkayabiliriz. Bu alışkanlık uzun vadede kirpik ve kapak sağlığının korunmasını sağlar. Öte yandan, eğer gözlerimizde sık sık arpacık veya kaşıntı varsa, kirpiklerimizi bebek şampuanı ile sabah ve akşam 1-2 dakika, yüzümüzü yıkar gibi yıkamalıyız. Nemli bir havluyla ılık pansuman yapmak da faydalıdır. Ancak bebek şampuanı ile temizlikten önce sıcak pansuman yapılmalıdır. “

ÇAY PANSUMANI MI BEBEK ŞAMPUANI MI?

Sıcak çay sosunun göze zarar vermediğini belirten Kılıç, “Çaydaki bazı maddelerin göz kapaklarına faydalı olduğunu savunan görüşler olsa da bu iddiaların bilimsel olarak doğrulanması gerekiyor. Çay sosunun faydası sıcak ve basınçlı olmasıdır. Bunu temiz bir havluyu sıcak suyla ıslatıp gözlerinize uygulayarak da yapabilirsiniz, bu yüzden çay zorunlu değildir. Kirpik diplerindeki birikintileri nemli sıcak bir havluyla 3 – 5 dakika nazikçe bastırarak yumuşatmak, ardından bebek şampuanı ile ovmak yeterli ”dedi.

“GÜZELLİK SÖZLERİNE YAKLAŞMAYIN”

Piyasada satılan çeşitli yağlar ve kozmetik amaçlı kullanılan kimyasal içerikli ürünler konusunda da kirpik çıkardığı iddiasıyla uyarıda bulunan Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı:

“Badem yağı ve susam yağı gibi yağların kirpik büyümesi üzerindeki etkisi bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Ancak bu yağların göze kaçtığı zaman alerji ve tahrişe neden olduğunu biliyoruz. Ek olarak, kirpikleri uzatmak için bir dizi prostaglandin analoğu vaadiyle ticari olarak temin edilebilen ürünlere karşı dikkatli olmalıyız. Bu ürünler, hekimlerin glokom hastalarının göz tansiyonunu düşürmek için verdiğimiz reçeteli ilaçlardır. Uygun hastaya uygun dozlarda verilir. Yanlış dozda veya göz tansiyonu olmayan kişiler tarafından kullanılması tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Ciddi yan etkiler arasında göz renginde depigmentasyon, yani göz renginin açılması ve göz tansiyonunun artması gibi tehlikeler olduğu unutulmamalıdır. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu