Güncel Haberler

Kimlik fotokopisi yalanıyla dolandırmışlar… 33 kişi tutuklandı!

Yaklaşık 6 ay önce Adana Emniyet Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Bürosu ekipleri vatandaşları arayarak kendilerini polis olarak tanıtarak, “Terör örgütü PKK ve FETÖ’ye yönelik operasyonda kimlik fotokopiniz yayınlandı. Bu nedenle araştıracağız. Evinizde altın veya para varsa polise verin biz de size gönderelim. Operasyondan sonra size geri verilecektir “Dolandırıcılık olaylarının artması üzerine harekete geçti. Polis, savcılığın teknik ve fiziki takip izni ile çeteyi takip etmeye başladı.

sahte kimlik fotokopisi ile dolandırdılar… 33 kişi tutuklandı!

Polis, çetenin Türkiye’deki tüm vatandaşların sırasıyla sabit telefonlarının tespit edildiği bir telefon rehberi aramaya başladığını düşündü. Zanlıların daha kolay dolandırılabileceğini düşündükleri yaşlıları da ağlarına düşürdükleri belirlendi. Rehberde şüphelilerin bunu yaparken “Ayşe, Fatma, Emine, Mehmet, Mustafa, Ramazan, Ali, Hüseyin” gibi yaşlı olma ihtimali daha yüksek kişileri aradıkları belirlendi. Polis ayrıca şüphelilerin bu yöntemle 12 ilde 10 vatandaşın 900 bin lirasını dolandırdığını tespit etti.

sahte kimlik fotokopisi ile dolandırdılar… 33 kişi tutuklandı!

Polis çetesinin Adana, İzmir ve Şanlıurfa ile bağlantıları vardı ve İbrahim K. isimli şahsın başında İbrahim K. olduğunu belirleyip vatandaşları arayarak dolandırdı. Bu kişilerin yaşlı vatandaşları aldattıktan sonra herhangi bir ildeki aracıları arayıp bir kişiyi vatandaşa göndererek altın veya para aldığını tespit etti. Polis şüphelileri takip ederken 12 ilde 15 vatandaşın 914 bin lirasının dolandırılmasını engelledi.

Şüpheliler bu tespitleri yaptıktan sonra 26 Aralık’ta şafak vakti Adana, İzmir ve Şanlıurfa’ya baskın düzenledi. Polisin baskınında İbrahim K., Cuma A., Hamit A., Hüseyin B., Ali K., Eyüp Ç., Nabi D., Ömer Y., Emrah İ. Mehmet A., Nevzat K. ve Murat K. ile birlikte 16 şüpheli gözaltına alındı.

sahte kimlik fotokopisi ile dolandırdılar… 33 kişi tutuklandı!

AYAKKABILARDAKİ PARALAR

Şebekeyi takip eden polis, operasyon öncesinde vatandaşları dolandıran 32 şüpheliyi yakaladı. Bu zanlılardan 22’si tutuklandı. Bu takip sırasında polis, Mersin’de bir vatandaşı kandıran ve 30 bin lira 11 çeyrek altın alan şüpheli Yusuf P.’yi adım adım takip etti. Şüpheli dolandırıcılık yapmak istediği vatandaşla görüşerek para ve altın istedi. Ancak vatandaş son anda pes etmek istemedi. Vatandaş ile şüpheli arasında tartışma yaşanırken, para yere düştü.

Şüpheli tartışmanın ardından parayı alıp gitti. Şüpheli, Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) karayolundan Adana’ya geldiğinde, polis tarafından başvuru noktasında durduruldu. Şüpheli ve bindiği taksi kaba bir şekilde arandı. Ancak aldığı para ve çeyrek altın bulunamadı. Polis, zanlının ayakkabısını çıkarıp kontrol ettiğinde, bozuk paraların ayakkabının topuk kısmında olduğunu gördü. Polis paraya el koydu ve zanlıyı gözaltına aldı. Şüpheli, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Bir başka olayda da şüpheliler Cengizhan A., Burak T., 2 Eylül 2020’de Tarsus’ta vatandaşı kandırarak 3 altın bilezik aldı. Ancak polis şüphelileri takip etti. Şüpheliler bir kuyumcuya gidip altın takası yaptılar. Polis, parayı aldıktan sonra şüphelileri yakaladı. Paraya el konulurken iki zanlı polise götürüldü. Bu zanlıların her ikisi de çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Son polis operasyonu ile 33 şüpheli tutuklanırken, 14 kişi adli kontrol ile tutuksuz yargılanmak üzere 1 kişi ise ev hapsinde serbest bırakıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu