Güncel Haberler

Kayseri Şehir Hastanesi’nde 113 gönüllü aşılandı, yan etki yok

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılıç Toker, Çin aşısının Faz 3 çalışmaları hakkında açıklama yaptı. Şu ana kadar hastanede 113 gönüllüye aşının yapıldığını belirten Toker, “Aşı artık bizim tek silahımız. Çünkü tedavilerle ilgili sorunlarımız var. Aşımızı yaklaşık 113 kişiye uyguladık. İkinci dozu yarısına uyguladık. Şimdiye kadar herhangi bir büyük yan etkiyle karşılaşmadık. Enjeksiyon bölgesinde hafif kızarıklık ve ağrı olabilir. Birkaç kişinin grip gibi şikayetleri vardı; ancak bunun dışında ciddi bir yan etkiyle karşılaşmadık ”dedi.

Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşe Kılıç Toker, 11 Aralık’tan sonra aşının bizzat Türkiye’ye gelmesinin planlanacağını ifade ederek, “Gönüllüler bulmakta güçlük çekmiyor. Gönüllü taleplerine yetişmekte bile zorlanıyoruz. Şu anda 113 hastamız var ama devam ediyor; Öte yandan yüz kadar gönüllümüz var. Randevularını da planladık. Hekimler olarak pandeminin başlangıcından bu yana en yoğun hastalar arasındayız. Seyri çok kötü ve şiddetli olan hastalar da vardı. ” bu aşıyı kendim, eşim ve ailem için yaptırmayı düşünüyorum “dedi.

Gönüllü olan hocası Alper Azakoğlu, “Öncelikle devletin ve hükümetin aldığı kararlara güveniyorum. En başından beri süreci takip ediyorum. İngilizce öğretmeni olduğum için yabancı kaynakları da takip ediyorum. Bu yüzden Çin aşısına karar vermenin iyi olduğunu düşünüyorum. Sonuçlar dün açıklandı. Yüzde 97 başarı oranı ortaya çıktı. Zaten aşı olmayı planlamıştım. Şehir Hastanesi böyle bir fırsat verdiğinde testleri yaptırdım ve sonuçlarıma göre yarın aşı yaptıracağım ”dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu