Güncel Haberler

Karadeniz’in çalışkan kadınlarını, pandemi de durduramadı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), verilere göre Karadeniz Bölgesi’nin kırsal kesiminde yaşayan kadınların, genç yaşta aile bütçesine katkı sağlamayı taahhüt ediyor. Karadeniz’de kadınlar her mevsim yoğun çalışmalarıyla öne çıkıyor. Bölgenin sert doğa koşullarına rağmen yaz kış bağ, bahçe ve tarlalarda çalışan kadınlar çay ve fındık topluyor, ot kesiyor ve hayvanlarına bakıyor. Karadeniz kadınları, hayatın zorluklarını aşmak ve evlerini sağlamak için her alanda kendini göstermektedir. Pandemide atıl kalmayan bölge kadınları; Kışlık yiyecek ve yakıt için, sert doğa koşulları ne olursa olsun, dik yamaçlarda arı gibi çalışır. Yılın her mevsimi çalışan kadınlar, havanın güneşlikten geçtiği günleri de değerlendirerek kışın yakıt ihtiyaçlarını orman içinde hazırlar. Sabahın ilk ışıklarıyla kalkıp, güne ev işlerini ve hayvanlarını besleyerek başlayan kadınlar tüm günlerini orman içinde tarlada geçirirler.

AYRICA KISITLAMA GÜNLERİNDE ALANLARDA

Yaz aylarını genellikle yayla ve mezralarda geçiren kadınlar; Salgın önlemlerinin kısıtlanmasında tarla, bağ ve bahçe işlerine odaklanıyorlar. Sert doğa koşullarının hüküm sürdüğü bölgede salgın tedbirleri kapsamında önlemler alan kişiler ektikleri organik ürünleri tüketmekte, hayvancılıkla uğraşmakta, bir kısmı da odun yaparak kışlık ihtiyaçlarını gidermeye çalışmaktadır. Karadenizli kadın kocalarının çoğu yurtdışında çalışarak aile ekonomisine destek oluyor.

karadeniz bölgesi'nin çalışkan kadınları salgını durduramadı

‘KÖY TOPLANTISI BİZİ EVDE DURDURAMAZ’

Trabzon’un Düzköy ilçesinde oturan Fatma Civelek, sırtında taşıdığı yükün ağırlığı ne olursa olsun yöresel türküler söyleyerek ileri yaşına rağmen sevincini gösteriyor. Civelek, “Sonbahar geldi, güzel havalarda evde kalamayız. Kışın kar yağdığında dışarı çıkıp hiçbir şey alamayız. Bu nedenle kış hazırlıklarımızı şimdiden tamamlıyoruz. Çoraplarım işten koptu. Bunalmışız, yorgunuz ama Karadeniz kadınları her yerde çalışıyor. Sırtımda 50 kilo taşıyorum ”dedi.

Ormanda odun toplayan ve hayvanları için ot kesen Aysel Eraydın, “Biz böyle çalışmaya alışkınız, köy toplanırsa bizi evde durduramazlar” dedi.

‘ALLAH DÖRT DUVAR ARASINDA MÜCADELENİZE YARDIMCI OLACAK’

Köyünde tarla çalışması yapan Fatma Yavuz, kısıtlama günlerinin şehirlerde kalanlar için daha zor olduğunu belirterek, “İneklere bakıyoruz. Tarlada üzüm bağları ve bahçecilikle ilgileniyoruz. Zamanı bu şekilde geçirmeye çalışıyoruz. Hem işimi yapıyorum hem de hava alıyorum. Allah şehirde dört duvar arasına sıkışmana yardım etsin. Onlar için daha da zor ”dedi.

‘ORMANA GİTTİ VE AHŞABIMIZI YAPTIK’

Ormandan odun toplamaya gelen Gülşen Birinci, “Evimizin yanına gidebiliriz çünkü buralar çok kalabalık değil. Ormana gittik ve odunumuzu yaptık. Havamız var. Şimdi evde yemek yapacağız, ev işlerimizi yapacağız. “Günü bitireceğiz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu