AktüelSağlık

Kadınlarda saç dökülmesi neden olur, Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Stres, yanlış beslenme ya da genetik faktörler ile ortaya çıkan saç dökülmesi sorunu, herkesin yaşayabileceği sık rastlanır saç problemlerinin başında geliyor. Kişilerin günlük yaşamlarını olumsuz etkileyen kadınlarda saç dökülmesi özellikle son yıllarda artış göstermeye başladı.

Stres, yanlış beslenme ya da genetik faktörler ile ortaya çıkan saç dökülmesi sorunu, herkesin yaşayabileceği sık rastlanır saç problemlerinin başında geliyor. Kişilerin günlük yaşamlarını olumsuz etkileyen kadınlarda saç dökülmesi özellikle son yıllarda artış göstermeye başladı.

 

Genetik yatkınlık ve hormonlar

Toplumda oldukça sık rastlanılan androjenik alopesi, erkeklerin % 50’ sinde görülmekteyken, menopoz öncesi kadınların %13’ünü, 65 yaş üstü kadınların ise % 75’ini etkileyebilmektedir. Genetik yatkınlığı olan kadınlarda kadın tipi saç dökülmesi, ilerleyici ve yavaş saç incelmesi şikayetiyle başlayıp zaman içinde tepe kısmındaki saçlarda seyrelmeye neden olur. Androjen hormonlarının etkisiyle hastaların çoğunda hormon seviyeleri normaldir. Ancak;  tüylenme, adet düzensizliği, hızlı kilo alımı gibi ek belirtiler de varsa mutlaka hormon tahlilleri yapılmalıdır.

Psikolojik sebepler

Stresli yaşam olayları ve depresyonun saç dökülmesine zemin hazırladığı bilinmektedir. Ayrıca saç dökülmesi olan kişilerde de sosyal kaçınma, uyum bozukluğu, anksiyete bozukluğu ve depresyon görülme ihtimali genel popülasyondan daha yüksektir. Bu nedenle saç dökülmesi olan hastaların gerekli durumlarda psikolojik destek alabilmesi amacıyla psikiyatriste başvurması hem tedavi başarısını hem de hastanın yaşam kalitesini olumlu yönde etkileyecektir.

Vitamin ve mineral eksiklikleri

Dünyada en sık görülen nutrisyonel yetersizlik demir eksikliğidir ve demir eksikliğinin saç dökülmesine yol açtığı iyi bilinmektedir. Kadınlarda adet kanamasının fazla olması, menopoz sonrası kadınlarda mide-bağırsak kanamaları, vegan-vejeteryan beslenme, çölyak hastalığı, bazı mide ilaçlarının kullanımı demir eksikliğine yol açabilir. Yetersiz beslenme, ani kilo kayıpları ve azalmış protein alımı gibi durumlarda ortaya çıkabilen çinko, biyotin, B12 vitamini, folik asit, D vitamini, Omega 3 ve 6 eksikliklerinde de saç dökülmesi görülebilir. Ayrıca A, E vitaminleri ve selenyumun fazla alınması da saç dökülmesini tetikleyebilmektedir.

Kadınlarda saç dökülmesine ne iyi gelir?

 

Saçlarımızın ortalama ömrü 2-6 yıldır. Bu süre sonunda yaşamsal döngülerini tamamlar ve dökülürler. Aksi bir durum söz konusu değilse yeniden çıkarlar. Dökülme normal bireylerde günlük 100-150 saç teli olarak kabul edilir. Saçlarınızda ciddi bir dökülme fark ederseniz nedenini ortaya çıkarmak için dermatoloji uzmanına başvurun. Saç dökülme sorununuzun altında demir eksikliği veya tiroid hormon bozukluklarına kadar pek çok hastalık yatıyor olabilir.

Hadi gelin saç dökülmelerini 3 adımda azaltacak bitkisel formüllere bakalım:149 121 dogal suzme bal

1/3

Eğer saçlarınız dökülüyorsa bunu durdurmak için de balla hazırlanmış şu formüllerden yararlanabilirsiniz:
İki avuç taze pazıyı ince ince kıydıktan sonra iyice ezip sıkarak suyunu çıkarın. Tabii, bir güzel süzüp posasını atın. Elde ettiğiniz bu suyu bir çay bardağı süzme balın içine boşaltın. Sonra yarım kahve fincanı yeni sıkılmış kuru soğan suyunu da ilave edin. İyice karıştırdıktan sonra başınıza sürün ve saç diplerinize yedirin. 6 saat bekleyin. Bol su ve katranlı sabunla saçınızı yıkayın.

k

2/3

10-20 adet karanfili bir bardak kaynar suya atıp, 10 dakika kaynatın. Hazırladığınız bu karanfil çayını saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

la

3/3

1 yemek kaşığı lavantayı kaynayan suya katın.  5 dakika kısık ateşte tutun daha sonra demlenmeye bırakın. Karışım ılık hale geldikten sonra süzün. Temiz saçınıza demlediğiniz lavanta suyuyla saçınızı yıkayın ve yarım saat bekleyin. Daha sonra durulayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu