Güncel Haberler

Kadıköy’de “balık boyu” denetimi

Denizlerdeki balık bolluğunu korumak amacıyla perakende satış tezgahlarında İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından sıkı denetimler yapılmaktadır. İstanbul Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Yavuz Karaca ekibi ile Kadıköy’deki balık pazarını denetledi. Denetimler sırasında satışa sunulan balığın yasal büyüklükte olup olmadığı kontrol edildi. Sofraların en çok tüketilen türlerinden olan hamsinin av uzunluğu 9, istavrit 13 santimetredir.

kadıköy'de balık boyu muayenesi

SATANA 5, 10 BİN LİRA DEPOLANAN CEZA

Balık duraklarını tek tek kontrol eden Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, “Sürdürülebilir balıkçılık için bu denetimler şart. Her balık belli bir büyüklüğe ulaştığında yumurta bırakabilir. Sonraki nesillerin bu balıkları yemesi için her balığa bir kez üreme fırsatı vereceğiz. Herhangi bir düzensizlikle karşılaştığımızda, balıklara el koyuyoruz. Son yıllarda el konulan bu balıklar yeniden satıldı. Şimdi doğrudan mülkiyeti halka devredildi ve hayır kurumlarına bağışlandı. Satıcıya 5 bin lira, saklayanlara 10 bin lira ceza kesiliyor. Denizde tespit edilirse teknenin büyüklüğüne göre 5 ile 50 bin lira arası para cezası veriliyor ”.

BALIKLARIMIZ BÜYÜDÜ

Balıkçılar denetimlerden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Kadıköy’de balık tutan Erdoğan Erdoğan, “Bu yıl her şeyden memnunuz. Geçen yıl hiçbir şey yoktu. Küçük balıkları yakalıyorlardı ama biz alamıyorduk. Hem ceza hem de sürekli kontrol var. Bir istavrit kadar küçüktü. Bu sene balıkların boyu iyi, fiyatlar cazip. Bu denetimleri yaptırmak bizim için de iyi. Küçük balık, ucuz balık demektir. “Ucuz balık pazara girdiğinde büyük balığı satamazsınız” dedi.

Bir başka balıkçı, “Yeni incelemelerden çok memnunuz. Çok faydasını görüyoruz. Balıklarımız denizlerde büyüdü. Kontroller ve denetimler çok sıkı. Bu yıl bu denetimlerin faydalarını gördük ”dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu