Magazin

‘Kabuklu deniz mahsulleri aşırı tüketilirse kansere sebep olabilir’

Beslenme uzmanı Deniz Zünbülcan, sık sık kabuklu deniz ürünleri tüketen kişileri uyararak, bu ürünler arasında özellikle en çok tüketilen midyelerin kadmiyum ve arsenik gibi ağır metaller içerdiği için kansere neden olabileceğini, hamile kadınların tüketmesi halinde bebeğe zarar verebileceğini söyledi. Kabuklu deniz hayvanlarının ağır metaller içerdiğini hatırlatan Zünbülcan, İzmir’de sıklıkla tüketilen midyelerde gizli tehlikeye karşı uyarıda bulundu: Zümbülcan, “Midye İzmir’in ana cadde lezzetlerinden biridir. Tüketimi çok fazladır. Ancak midye başta olmak üzere kabuklu deniz ürünleri, kadmiyum ve arsenik gibi ağır metaller içerir. Sağlıkla ilgili tehlikeler vardır. Kişi bu canlıları tükettiğinde ağır metaller de tüketir ve düzenli olarak bu ürünlerle beslendiğinde vücuda zarar verir. Sinir sistemini zayıflatır, bağışıklık sistemini zayıflatır, kansere neden olur. Öte yandan özellikle hamile kadınların midye tüketmemesi gerekiyor. Hem anne hem de bebeğin zehirlenmesine neden olur. Ayrıca bu ağır metallerin etkileri bebeğe geçerek ruhsal sorunlara, özellikle otizme neden olabilir ”dedi. Yeme alışkanlıklarının değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Zünbülcan, “Midye balığın yerini almaz. Midye 3-4’ü geçmemek şartıyla seyrek aralıklarla ve bekletmeden tüketilmelidir. Her yerde midye almamalısın. Özellikle güvenilir markaların sertifikalarına sahip midyeler tercih edilmeli ”dedi.

‘İZMİR’İN YÜZDE 95’İ TÜKETİLİYOR’

Türkiye’de bir midye dükkanı zincirinin İzmir şubesinden kaçan veliler, yaşlı midyelerin daha hijyenik koşullarda yetiştirildiğine göre, şunları kaydetti:

“Bir deniz canlısı olan midye, doğal ortamından toplanarak çiftliklerde yetiştiriliyor. Ancak ülkemizde midye çiftliği bulunmamaktadır. Sağlıklı ve kaliteli hijyenik ortamlarda üretilen ihracat tescil belgeli midyeler artık tezgahlarda. Bu midyeleri kendi hijyenik ortamımızda mutfağımızda üretmeye çalışıyoruz. Türkiye illerindeki nüfusun diğer yüzde 50’si İzmir midyesinin yüzde 95’ini tüketiyor “dedi.

Sık sık deniz ürünleri tükettiğini belirten Büşra Portakalcı, “2 haftada bir deniz ürünleri tüketiyorum. “Ben de midye tüketiyorum” dedi. Ünal Berşan Aydemir, “Ayda en az 1-2 kez midye yiyorum. “Midye bağımlılığı geliştirdim” dedi. Aydemir Akın Ukrayna’da yaşarken, “Türkiye midye yemekleri geldiğimde ilk iş oluyor” diyor. Ethem Koy midyelerin sağlık sorunlarına yol açtığını bildikleri için tüketilmediğini vurgulayarak, “Eskiden kabuklu deniz ürünleri tüketirdim. Yapılan yerlerin sağlıklı ve temiz olduğunu düşünmüyorum. Genellikle merdiven altında üretim yapılır. Midyede her çeşit mikrop var ”diyen Melisa Özel de deniz mahsullerini sevmediğini, ayda bir sadece midye tükettiğini ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu