Güncel Haberler

Japonya’nın eski Başbakanı Abe’ye ‘Sakura-kai’ sorgusu!

Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe, başkent Tokyo’da savcılar tarafından siyasi çıkarları doğrultusunda yolsuzluk iddiasıyla sorgulandı.

Ağustos ayında sağlık durumu nedeniyle istifa eden Abe, yandaşlarının ikram ettiği yemeğin bedelinin Başbakanlık tarafından karşılandığı gerekçesiyle yolsuzluk iddiaları ile karşı karşıya. Abe’nin, siyasi fonlar yasasını ihlal ederek destekçileri için düzenlenen “Sakura-kai” yemeklerine harcadığı 8 milyon yen tarafından finanse edildiği iddia ediliyor.

Abe ve ofis çalışanları, etkinliğin toplam maliyeti ile katılımcıların bağışları arasındaki farkı bildirmemekle de suçlanıyor.

Japon yerel medyası bu ay, savcıların Abe’nin sekreterinden, yaklaşık 40 milyon yen (yaklaşık 3 milyon TL) içeren bildirilmemiş siyasi fonlar için açılan davada onu gönüllü olarak sorgulamasını istediklerini bildirdi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Abe yıl bitmeden soruları yanıtlamak üzere meclise çağrılabilir. Asahi’nin haberine göre Abe şu ifadeleri kullandı: Savcılık şu anda konuyu araştırıyor, ancak sonuçlar çıktığında soruları iyi niyetle cevaplamak istiyorum.

Abe’nin görevdeki son yılında karşılaştığı sorun, şu anki Başbakan Yoshihide Suga’nın da incelenebileceğine işaret ediyor. Suga, 2012 ve 2020 arasındaki görev süresi boyunca Abe’nin sağ koluydu.

Japonya’da seçmenlere hediye olarak yorumlanabilecek herhangi bir yardımı sağlamak politikacılar tarafından cezai bir suçtur.

Kaynak: Haber Global

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu