Güncel Haberler

Japonya’da 2020’nin ruh halini yansıtan karakter ‘mitsu’ oldu

Japonya Kanji Yetenek Testi Vakfı, Kyoto’daki Kiyomizu Tapınağı’nda düzenlenen organizasyonda, ülkede kullanılan alfabelerden biri olan Kanji’de yaklaşık 2 bin karakter arasından seçilen “yılın karakteri” ni duyurdu.

Kovid-19 ile mücadelede sıklıkla kullanılan “kapalı mekan”, “kalabalık mekan” ve “yakın temas ortamları” ifadelerinde yılın karakteri “mitsu” oldu.

Tapınağın Baş Budist Papazı Mori Seihan, 1.5 metre uzunluğunda ve 1.3 metre genişliğinde bir kağıda büyük bir kaligrafi fırçasıyla “mitsu” yazdı.

Geçen yılki organizasyonda, babası Akihito’dan sonra İmparator Naruhito ile başlayan “Reiwa (Düzenin Uyumu) ​​dönemini” simgeleyen “Rei (Düzen)” yılın karakteri seçildi.

DAVALAR DEVLETE GERİ DÖNÜYOR

Koronavirüs vakalarının 3.000 puanını aşarak yeni bir rekor kırdığı Japonya’da, tehlikeli seyri önlemek için hükümetten yeni bir adım geldi. Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, Covid-19 ile mücadele amacıyla kurulan hükümet görev gücü toplantısında, ekonomiyi canlandırmak için uygulanan “geziye çık” kampanyasının 28 Aralık – 11 Ocak tarihleri ​​arasında ülke genelinde askıya alınacağını duyurdu. Hükümete salgın konusunda tavsiyelerde bulunan uzman kurulunun önerileri doğrultusunda alınan karara gerekçe olarak ülke genelinde artmaya devam eden vaka sayısı, Suga, parametrelerin daha fazla bölgede artış olduğunu gösterdiğini belirtti. Salgınla mücadelede ön saflarda yer alan sağlık çalışanları üzerindeki yükün arttığına işaret eden Suga, salgını önleyerek ve sağlık sistemi üzerindeki baskıyı azaltarak yeni yıla güzel bir başlangıç ​​yapmak istediklerini sözlerine ekledi. .

Daha önce halka tedbir çağrısını yineleyen Suga, “Özellikle yemek sırasında enfeksiyonların yayılmasını önlemek için temel önlemleri almanızı ve huzur dolu bir Yeni Yıl tatili için memleketinize tatile gitme kararınızı dikkatlice değerlendirmenizi rica ediyorum. Yıl.”

Yurt içi seyahat harcamalarının yaklaşık yarısını kapsayan, hükümet destekli “geziye çık” kampanyası, turizm endüstrisinin salgından kurtulmasına yardımcı olmak için Temmuz ayında başlatıldı. Seyahat sübvansiyonları, virüsün yayılması için ortamı hazırladıkları iddiasıyla bazı kesimlerden eleştiri konusu oldu. Hükümet ise salgın tedbirler ve ekonomiyi canlandırma çabalarında denge politikasından ödün vermeden uygulamayı savundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu