Güncel Haberler

İzolasyondakilerin temel ihtiyaçları karşılanmalı

Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıda konuşan Kılıçdaroğlu, kısaca şunları söyledi: “Esnaf kira desteği, İşsiz kalan vatandaşlarımıza hak ettiği şekilde İşsizlik Sigortası Fonu’ndan gelir desteği verilmelidir. Devlet, ücretsiz izin başvurusunu sonlandırarak pandemide işyeri kapatılan tüm çalışanlara doğrudan gelir desteği ile ücretli izin sağlamalıdır. Ödeme güçlüğü çeken tüm vatandaşlara en az bir ay süreyle ücretsiz su, elektrik ve doğalgaz verilmelidir. Borçla değil, IBAN numarası göndererek değil; Doğrudan gelir desteği sağlayarak halka ulaşmalıdır. Ayrıca İl Hijyen Kanununa göre, ülkeyi yönetenler tecride maruz kalan vatandaşların geçim ve temel giderlerini karşılamak zorundadır. Bugün iktidarda olsaydık, bunların hepsini yapardık. ”

Toplantıda, bulaşmanın önlenmesi ve sağlık sisteminin korunması için bir defaya mahsus 14 + 14 gün kapatılması gerektiği belirtilirken, “daha sıkı ve il bazında tedbirlerin uygulanması gerektiği” değerlendirmesi yapıldı.

75 MİLYON KİŞİ İÇİN AŞI GEREKLİ

TOPLANTININ en önemli gündem maddesi COVID-19 aşısı oldu. Danışma Kurulu üyeleri, Türkiye’nin en az 150 milyon doz aşıya ihtiyacı olduğunu belirterek, Çin’den sipariş edilen 50 milyon doz aşı salgınını kontrol altına almak için yeterli olmayacağı konusunda ısrar etti ve vatandaşın 75 milyon aşı olması gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu