Güncel Haberler

İzmir’deki okul müdürü cinayeti davasında karar çıktı

2017 yılında Ödemiş ilçesinde Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde meydana gelen olayda, 3 yıldır görev yapan okul müdürü Ayhan Kökmen, İ.P.’nin saldırısı sonucu ağır yaralandı. Vücudunun çeşitli yerlerine vuran iki çocuk babası Kökmen, kaldırıldığı Ödemiş Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Olayın ardından Jandarma 11. sınıf öğrencileri İ.P. ve bir süre önce okuldan uzaklaştırılan ve başka bir okula kayıtlı olan UY ile olayda kullanılan tüfeğin sahibi olan UY’un babası BY gözaltına alındı. Tutuklanan İ.P. ve kışkırtıcı olmakla suçlanan arkadaşı UY, ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açtı.

Olayla ilgili devam eden davada küçük yaşta olan sanıklar UY, İ.P. cezaevlerinden BY ve Ses ve Görüntü Bilgi Sistemi (SEGBİS) ile katılım sağlandı. 5 sanığın tutuksuz yargılanan CA ve YP, Ödemiş Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki kapalı duruşmada beraat ederken, tutuklu sanıklar UY ve İ.P. ‘Kamu görevlisini kasten öldürme’ suçundan kanunun gerektirdiği cinayeti işlediklerinde 18 yaşından küçükken 3’te 1 indirimle 22 yıl hapis cezasına çarptırıldı. UY ayrıca ruhsatsız silahlı saldırı suçundan 1 yıl 1 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Tutuklanan sanık UY’un babası BY, görevine bir kamu görevlisi tayin ederek cinayet suçuna yardım etmekten 19 yıl, ruhsatsız silah bulundurmaktan ise 1 yıl 4 ay 20 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

i̇zmir okul müdürü cinayet davasında karar

“BELİRLİ HUSUSLAR İÇİN YETERLİ OLMADIĞIMIZA KARAR VERİLDİ”

Kökmen ailesinin avukatı Süleyman Coşkun duruşmanın ardından yaptığı açıklamada, kararın bazı yönlerinden memnun olduklarını ve bazı yönlerden yeterli bulmadıklarını söyledi. Avukat Coşkun, “Eğitim şehidimiz Ayhan Kökmen’in öldürülmesiyle ilgili davaların son duruşmasına bugün katıldık. Cinayetin üzerinden neredeyse 3 yıl geçti. 15 Aralık 2017’de işlenen cinayetin davası bugün Ödemiş 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nde sona erdi. Bu davada 5 kişi yargılandı. Olay tarihi itibariyle 4’ü gençti. Bu yüzden yargılama sırasında suça sürüklenen çocuklar olarak tanımlandılar. Bugün itibariyle onlar da 18 yaşın üzerinde, 18 yaşın üzerindeler. Sonuç olarak bugün gelinen noktada uzun bir denemenin ardından sonuç bugün açıklandı. Bunu söylemek istiyoruz. Bu cezalar için bir talep aldık. Duruşma boyunca sanıklar duruşmayı baltalamak için ellerinden geleni yaptılar. Mahkemeden herhangi bir iyi hal indirimi uygulamamasını istemiştik. Ayrıca olayın niteliği gereği olayın sonucun ciddiyeti ve ciddiyeti açısından uygulanmamasını talep ettik. Talebimiz mahkeme tarafından kabul edilmiş ve sanıklara verilen cezalarda herhangi bir şekilde rahatlama yapılmamıştır. İyi hal indirimine ek olarak, ceza kanunumuzdaki ceza indirimleri de uygulanmadı. “Bizi belirli açılardan tatmin eden bir karardı, bazı yönlerden yeterli bulamadığımız bir karardı.”

“BU CEZAYI HİÇBİR ZAMAN YETERLİ BULAMAM”

Duruşmanın ardından açıklama yapan Ayhan Kökmen’in eşi Ayşe Ümmü Kökmen, “Kararı caydırıcı ceza olarak görmüyorum. 3 yıldır duruşmalara geliyorum. 3 yıldır hakimler beyler ve avukatlar bu çocukları suça sürüklenen çocuklar olarak adlandırıyorlar. Demek ki bu çocukları suça sürükleyenler var, hep bu tabirle çocuklara hitap ettiler. O zaman suçu işleyen kişinin en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum. “Bu cezayı asla yeterince bulmadım” dedi.
15 Aralık 2017 tarihinde İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde meydana gelen olayda, 3 yıldır görev yapan okul müdürü Ayhan Kökmen, İ. .P. Ağır yaralanan iki çocuğun babası Kökmen, kaldırıldığı Ödemiş Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Olayın ardından Jandarma 11. sınıf öğrencileri İ.P. ve bir süre önce okuldan uzaklaştırılan ve başka bir okula kayıtlı olan UY ile olayda kullanılan tüfeğin sahibi olan UY’un babası BY gözaltına alındı. Tutuklanan İ.P. ve kışkırtmakla suçlanan arkadaşı UY ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açtı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu