Magazin

İzmir’deki Hypaipa Antik Kenti gün yüzüne çıkıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan kurtarma kazıları ve temizlik çalışmaları ile İzmir’in Ödemiş ilçesinde yer alan ve 2 bin yıllık olduğu düşünülen Hypaipa Antik Kenti’nin turizme kazandırılması hedefleniyor.

İlçeye 5 kilometre uzaklıkta Günlüce İlçesi’nde bulunan Hypaipa antik kenti, Lidya döneminin önemli şehirlerinden biri olarak öne çıkıyor.

Lidyalıların yanı sıra Persler ve Romalılar döneminde de bir kültür merkezi olarak kullanıldığı kabul edilen antik kentin adı, Bizans dönemi kaynaklarında sıkça geçmektedir.

Antik dönemin iki önemli kenti olan Sardes ve Efes’i birbirine bağlayan ticaret yolu üzerinde stratejik öneme sahip bir noktada yer alan antik kentin turizme kazandırılması için çalışmalar başlatıldı.

İki hafta önce Ödemiş Müze Müdürlüğü tarafından başlatılan kurtarma kazısı ve temizleme çalışmaları, Roma dönemine ait iki büyük tünelin bulunduğu antik Hypaipa kentinde devam ediyor.

Yapılan çalışmalar sayesinde o dönemde şehrin su ihtiyacını karşılayan sarnıcın gün yüzüne çıkarılması ve turizme kazandırılması hedefleniyor.

Kazılar köylülerin işi oldu

Emekli arkeolog Prof. Dr. Veli Sevin, kentin antik dönemde Efes’ten sonra bölgedeki en önemli ikinci şehir olduğunu belirtti.

Bu nedenle Sevin, bölgede geniş bir alanda farklı mimariye sahip kalıntıların bulunduğunu belirterek, “Kazı yapılacak çok yer var. Tiyatrosuyla, kalesiyle ve surlarıyla çok büyük bir şehirle karşı karşıyayız. Burası Lidya döneminden Bizans dönemine kadar gelişen ve genişleyen bir şehirdir. Çalışmalardan sonra birçok yerli ve yabancı turistin burayı görmek isteyeceğini düşünüyoruz. ” dedim.

“Şimdiden dikkat çekiyor”

Prof.Dr.Sevin, Hypaipa antik kentinde Roma döneminden kalma sarnıçta çalışmaların sürdüğünü belirterek, iki büyük galeriden oluşan 1600 yıllık sarnıcın mimarisi ve büyüklüğü ile dikkat çektiğini belirtti.

Burasının çok kötü durumda olduğunu ve daha önce girilemediğini anlatan Sevin, “Temizleyip turizme kazandırmayı hedefliyoruz. Yaklaşık 2 hafta önce çalışmaya başladık ama şimdiden dikkatleri üzerine çekiyor. İnsanlar merak etmeye ve gelmeye başladı. Varışlar da çevreden gerçekten etkilenir. Bu nedenle asıl amaç tarihi eserlerimizi ortaya çıkararak bölge turizmine katkıda bulunmaktır. Proje şu anda bu alanla sınırlı, ancak önümüzdeki dönemde projenin genişlemesini bekliyoruz. ” O konuştu.

Günlüce Mahallesi Muhtarı Adem Keskin de bölgenin turizme açılmasını heyecanla beklediklerini ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu