Güncel Haberler

“İzmir’de aktif fay hattı üzerine konut yapılacağı” iddia edilmişti! Çevre ve Şehircilik Bakanlığından flaş açıklama

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İzmir’de Bayraklı ilçesi sınırları içerisinde meydana gelen deprem sonrası başlatılan rezerv konut alanı belirleme çalışmaları kapsamında, Bakanlık teknik ekipleri ve bilim adamları tarafından jeolojik, jeoteknik, jeofizik etütler ve MTA canlı fay haritasında belirtilen faylar için paleosismoloji çalışmaları. Gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, söz konusu alanda yapılan sondaj çalışmaları ve sismik araştırmalar sonucunda elde edilen verilerin laboratuvar ortamında analiz edildiği belirtildi.

Deprem konutlarının yapılacağı alanın belirlenmesinin İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleriyle yapılan istişareler sonucunda yapıldığına vurgu yapan açıklamada, şu noktalara dikkat çekildi:

“30 Ekim’de meydana gelen İzmir depremi sonrasında yapılacak deprem evleri için belirlenen alanın aktif fay hattında yer aldığına dair bazı basın organlarında yayınlanan haberler gerçeği yansıtmıyor. İzmir’de aktif fay hattı üzerinde konut yapılması hiçbir şekilde söz konusu değil. Tüm projelerimizde olduğu gibi Bayraklı’daki çalışmalarımız da bilimsel temelde ve ilgili kurumlarla istişare içerisinde hareket etmektedir. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu