Güncel Haberler

İstanbul’da yılbaşı öncesi kaçak çam ağacı kesimlerine sıkı denetim

“İşlenmiş fidan ve ağaçların kesilmesi yasaktır”

Yeni yılda çam ağacı süslemek isteyenler ile kaçak satış nedeniyle çam ağaçlarını kaçak kesenlere yönelik incelemeler artırıldı. Kaçakçılardan uzak durarak İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri 7/24 ormanda teftişlere başladı.

ALO 177 ve whatsapp hattına kaçak çam ağacı kesimi ile ilgili bildirimlerin arttığını belirten İstanbul Orman Bölge Müdürü Erdal Şahan, “Bu yıl çam ağacı talebinde bulundu. Bunu hukuken kabul eden vatandaşlarımız olabileceği gibi, hukuka aykırı olarak elde etmeye çalışan vatandaşlarımız da olabilir. Genellikle akşamları ortalama 1-1,5 metre yüksekliğindeki ağaçları çalmaya çalışırlar. Bu amaçla kurumumuz orman içi devriye ve görevlerini 7/24 arttırmıştır. Orman kanunun 14 üncü maddesine göre emekle yetiştirilen fidan ve ağaçların kesilmesi yasaktır. 3 aydan 5 yıla kadar hapis cezası verildi. Ayrıca bin güne kadar adli para cezası da veriliyor ”dedi.

“YIL SONUNDA 4,5 MİLYON TOHUM TOPRAKLA BULUŞACAĞIZ”

31 Aralık gecesi ormanlardan kesilen ağaçların kısa ömürlü olduğunu ve kurutularak öldüğünü belirten Şahan, vatandaşları ağaç kesmek yerine fidan dikmeye davet etti. Şahan, “Fidanlıklarımız pahasına ağaç veriyoruz. Her yıl ‘Kes ağaç, fidan dik’ kampanyası kapsamında yıl başında ücretsiz olarak dağıttığımız fidanlarımız bulunmaktadır. 2020 yılında 4,5 milyon fidan ürettik. En hızlı ekim sezonunun yaşandığı günlerde dikimlerimiz devam ediyor. Yıl sonuna kadar toprağa 4,5 milyon fidan getireceğiz. Bunun sadece 2 milyonunu sadece İstanbul’da ektik. Dolayısıyla bin bir gayretle diktiğimiz bu fidanları kesmek yerine kreş müdürlüklerimizde her türlü kolaylığı sağlayarak vatandaşlarımıza yardımcı oluyoruz ”dedi.

i̇stanbul'da yılbaşı gecesi öncesi yasadışı ağaç kesimlerinin sıkı kontrolü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu