Güncel Haberler

İstanbul’da bakımsız üst ve alt geçitler korkutuyor

İstanbul’un çeşitli semtlerinde yer alan paslı demir, çatlak beton ve kırık parçalara sahip alt ve üst geçitler, üzerinden geçenleri tedirgin ediyor. Unkapanı Köprüsü alt geçidi, bunlardan en dikkat çekenlerinden biridir. Paslı demirli geçidin duvarları da çatlaklar içindedir ve çelik donatıların eğriliği korkutur.

i̇stanbul'da bakım gerektirmeyen üst geçitler ve alt geçitler korkutuyor

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna, Unkapanı Köprüsü alt geçidinde yapılan onarımların yeterli olmadığını söyledi. “İstanbul’daki buna benzer köprülerin bundan sonra gözden geçirilmesi gerekiyor.” Suna, “Yanımızdaki bu köprü de zamanla hasar gördü. Hasar sonrası tamir edildi. Ancak bu onarımlar yeterli değil. Tamir edilen yerler de hasar gördü. Bunlar için daha radikal bir çözüm bulunması gerekiyor. Bir çözüm bulunana kadar, güvenlik için gözden geçirilmeli ve onarılmalıdır. Tehlikeli yerleri var. Bunlar önlenmelidir. “ifadeleri kullandı.

“ARAÇLAR, GEÇEN İNSANLAR” i̇stanbul'da bakım gerektirmeyen üst geçitler ve alt geçitler korkutuyor

Nusret Suna, “Bu köprü betonarme bir köprüdür. Zamanla çok yıprandığı ve zarar gördüğü için çelik elemanlarla güçlendirilmiştir. Ancak bu unsurlar da zarar görür.

i̇stanbul'da bakım gerektirmeyen üst geçitler ve alt geçitler korkutuyor

Bunların yeniden değerlendirilmesi gerekiyor. İstanbul’daki benzer köprüler bundan sonra gözden geçirilmelidir. Araçlar, insanlar üzerinden geçiyor. Herhangi bir müdahale durumunda risk oluşturabilir. Onarımlar yapılmazsa bunlar da bir kanser hücresi gibi içe doğru hareket eder ve ona zarar verir. Bu yüzden tamir etmek ve güçlendirmek daha zor hale gelir. Onları koruduğumuzda ve onardığımızda, başlangıçtaki güçlerine kadar iyileştirilebilirler. “

“BU GÜN İSTANBUL’UN KONUŞUYOR” i̇stanbul'da bakım gerektirmeyen üst geçitler ve alt geçitler korkutuyor

Nusret Suna, “Köprünün altından baktığımızda demir elemanların bir kısmı beton örtüsünü döküyor. Bu alanlar usulüne uygun olarak temizlenmeli ve onarılmalıdır.

i̇stanbul'da bakım gerektirmeyen üst geçitler ve alt geçitler korkutuyor

Demirin paslanmasını önleyecek, bu paslanmanın önlenmesi için beton örtüyü yeniden oluşturacaksınız. Paslanma önlenmezse, korozyon meydana gelecektir. Bugün tüm İstanbul bundan bahsediyor. Ütüler paslanırsa boyutları küçülür. Bu ütüler yavaş yavaş incelir ve taşıma kapasitesini kaybeder. “Şeklinde konuştu.

ATAKÖY’DE TEHLİKELİ GEÇİŞ i̇stanbul'da bakım gerektirmeyen üst geçitler ve alt geçitler korkutuyor

Bakırköy Ataköy’deki 2 araç üstgeçidinde de benzer durumlar var. Ataköy 5. Kısım Kavşağında yapılan resme rağmen çatlaklar görülüyor. Adnan Kahveci Bulvarı üst geçidinde resim daha da kötü. Üst geçidin bazı noktalarında neredeyse hiç sıva kalmamış ve paslı demir açıkça ortadadır. Üstgeçit kolonlarında da çatlaklar ve dökülmeler var.

PASLANMIŞ YAYA KAPLAMASI i̇stanbul'da bakım gerektirmeyen üst geçitler ve alt geçitler korkutuyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu