Güncel Haberler

İspanya’da Endülüs İslam dönemine ait Müslüman mezarları ortaya çıkarıldı

İspanya’nın kuzeydoğusundaki Zaragoza şehrinin Tauste ilçesinde Endülüs İslami dönemine ait Müslüman yerleşiminde (711-1492) yapılan çalışmalarda bugüne kadar 400’den fazla Müslüman mezar ortaya çıkarıldı.

MEZAR SAYISI 400’Ü AŞTI

İspanya’da 8. ve 11. yüzyıllarda süren Endülüs İslam döneminin kalıntıları, çok sınırlı çalışmalarla da olsa yeniden gün ışığına çıkmaya başladı.

İspanyol arkeologlar tarafından Tauste’de 2010 yılından bu yana 20 bin metrekarelik alanda yürütülen kazılar, bölgede önemli bir Müslüman nüfusun yaşadığını kanıtladı.

Arkeologlar, 2012-2013 döneminde 40 olan Müslüman mezar sayısının şu anda 400’ü aştığını, araştırmalar devam ederse bu sayının 4 bin 500’e ulaşabileceğini belirtti.

“TAMAMEN İSLAMİ USULLERE GÖRE TANIM ŞEKİLLERİ”

Elpatiaz Kültür Derneği Başkanı Javier Nunez Arce, “Bu bölgede çok fazla kemik olduğunu biliyorduk. Şiddetli yağmur ve toprak kayması olduğunda kemikler ve hatta kafatasları ortaya çıktı. İnsanlar buranın bir zamanlar mezarlık olduğunu biliyordu, ama kökenini bilmiyorlardı. “ifadesini kullandı.

İlk kazının 2010 yılında başladığını belirten Arce, “İlk insan kalıntıları kazıldığında Müslüman oldukları anlaşıldı. Çünkü yüzleri Mekke’ye bakıyordu ve gömülme şekilleri tamamen İslami yöntemlere göre idi. ” O konuştu.

“ESKİ MÜSLÜMAN NÜFUSUNUN TÜRÜ”

Tauste’deki Katolik kilisesini araştırdıklarında çan kulesinin minareden bir dönüşüm olduğunun ortaya çıktığını kaydeden Arce, şunları söyledi:

“Kulenin geçmişte büyük olasılıkla bir minare olduğu ortaya çıktı. Burada küçük bir Müslüman nüfusunun yaşadığı açıktır. Aslında bence büyük bir nüfus. Bu nedenle 2010 yılından itibaren çalışmalarımızı yoğunlaştırdık ve burada Müslüman bir yerleşim olduğunu kanıtlamaya çalıştık. “

Kazılan kalıntılar sayesinde Tauste’nin Müslümanlar için önemli bir yerleşim yeri olduğuna dair bulgular olduğuna işaret eden Arce, “Müslüman kültürünün ve bu bölgedeki İslam varlığının sandığımızdan daha önemli olduğunu görebiliyoruz” dedi. değerlendirmesini yaptı.

İspanya’da Endülüs İslami döneminden birçok benzer mezarlık veya kalıntı varken, bazıları hala gün yüzüne çıkarılmamış durumda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu