Güncel Haberler

İnternetten alkol satışı yasağa rağmen devam ediyor

Son zamanlarda Tarım ve Orman Bakanlığı, sahte içkiler nedeniyle ölümlerin artması nedeniyle düzenleme yaptı. Yönetmelik ile internet üzerinden etil ve metil alkol satışı yasaklandı. 1 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete’de etil alkol ve metanol üretimi ile iç ve dış ticaretinin usul ve esasına ilişkin yönetmelik ile geçişe 60 günlük süre tanınmıştır. Bu süre 1 Aralık itibarıyla sona ermiştir. Buna rağmen birçok internet sitesinde ev içi kullanıma uygun etil alkol satışının devam ettiği görülmüştür.

yasağa rağmen internette alkol satışı devam ediyor

KANUNA RAĞMEN SATIŞ CEZALIDIR

Avukat Abdi Yaşar, yasaklanan ürünün satılması halinde hangi cezaların verileceğini anlatarak, “1 Aralık itibarıyla etil alkol satışı yasaklandı. Ancak halk sağlığını hiçe sayan bazı kişiler internet üzerinden etil alkol satmaya devam ediyor. İnternette etil ve metil alkol satan kişilerin hem idari hem de cezai sorumlulukları vardır. İdari açıdan aşağıdaki ceza uygulanır. Etil alkol sattıkları web sitesi kapalıdır. Ayrıca bu satışı yapanlara 20-100 bin lira para cezası kesiliyor. Bunun bir de suç boyutu var. İnternette etil alkol satanlar alıcının onunla içtiğini bilirse ve ölüm halinde ‘olası kasıtlı cinayet’ suçu doğar. O da bu suçtan yargılanacak ”.

CEZALAR AĞIR

İnternette etil ve metil alkol satanların, ürünü satın alan kişinin ondan sahte içecek üreteceğini bilmemesi halinde hukuki sorumluluğu olduğunu belirten Avukat Yaşar, “Bu durumda ölümcül bir olay meydana gelirse onlar da ‘olası kasıtlı cinayet suçuna yardım’ suçundan yargılanacak. ” Yaralanma durumunda, satış elemanının ‘olası kasıtlı yaralanmalara yardım etme’ suçundan tekrar yargılanacağını kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu