Güncel Haberler

İnternet kablolarını çalan hırsızlar, öğrencileri mağdur etti

İlçenin Kargıcak, Fatih ve Adnan Menderes ilçelerinde yeraltından geçen bakır kabloların yaklaşık bir ay önce kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından çalınması sonucu internet erişimi kesintiye uğradı. Toplam 1.200 hanenin bulunduğu mahallelerde İTÇ ile sınavlara hazırlanan 600 öğrenci derslerini takip edemedikleri için sıkıntı çekti.

Hırsızlığa Kargıcak Mahallesi Muhtarı Durmuş Kara tepki gösterdi. Kara, “Mahallemizde uzaktan eğitim alan ve sınava hazırlanan yüzlerce öğrenci, rögar kapağını açıp kabloları çalan hırsızlar yüzünden mağdur oldu. Dersleri için çalışamayan öğrencilerimiz çok savunmasız. Hırsızlar sadece kabloları değil, öğrencilerimizin geleceğini de çaldı. Kaymakamımıza durumu bildirdik. İnşallah en kısa zamanda internetimiz mahallemize tekrar bağlanacaktır. Yetkililerden yardım bekliyoruz ”dedi.

hırsızlar internet kablolarını çalıyor, öğrencileri mağdur ediyor

‘GELECEĞİMİZİ ÇALDI’

Kargıcak Mahallesi’nde yaşayan 9. sınıf öğrencisi Hümeyra Culu, derslerini takip edemediğini belirterek, “Uzaktan eğitim alan insanlarız. Bu hırsızların vicdanı yok mu? “Sadece kabloları değil, geleceğimizi de çaldılar”.

6. sınıf öğrencisi Raziye Kara, “Biz öğrenciyiz. Eğitim almaya çalışıyoruz. Zaten salgın nedeniyle uzaktan eğitim alıyoruz, şimdi hırsızlar elimizden aldı. İnternetimizin bir an önce yeniden bağlanmasını istiyoruz ”dedi.

‘EĞİTİM HAKKI KALDI’

İnternet bağlantısı kesilen bir diğer mahalle Fatih Mahallesi Muhtarı Mehmet Dağtepe şunları söyledi:

“Yaklaşık bir aydır mahallemizin öğrencileri internete erişemiyor ve derslerini takip edemiyor. Bu çocuklar için yazık değil mi? Mahallemizdeki birçok öğrenci sınava hazırlanıyor. Sınava hazırlanan öğrencilerimizin geleceğini çalan bu hırsızlar, aynı zamanda çocukların yasal bir hakkı olan eğitim hakkını da çalıyorlar. Yetkililerden bu duruma bir an önce çözüm bulmalarını istiyoruz ”dedi.

EBEVEYNLER TEHLİKEDE

Öğrencilerin velilerinden İklim için Mücadele Sınavı’na (LGS) dört çocuğundan birinin hazırlandığına değinerek, “İnternete erişmek için yakın akrabalara gönderiyorum ama nasıl daha fazlasını gönderebilir miyim? Uzaktan eğitimde öğrenciler büyük zorluklar yaşıyor ve internet sorunu başımızı büyük belaya soktu. Yetkililerden yardım bekliyoruz ”dedi.

BİR TRUCKER KOOPERATİFİ MAĞDURDUR

Kargıcak Mahallesi üzerinden geçen internet ağını kullanan Erdemli Kamyoncular Kooperatifi de internet olmadığı için işlem yapılamamaktadır. Kooperatif Başkanı Mehmet Doğruöz, “İşlem yapamadığımız için kamyonlarımız ihracat mallarını taşıyamıyor. Biz de bu sorunun çözülmesini istiyoruz ”dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu