Güncel Haberler

İngiltere Meteoroloji Dairesi’nden çarpıcı iklim değişikliği raporu: 2040’ta kar yağmayabilir

Son yıllarda etkili olan iklim değişikliği nedeniyle çevresel, sosyal ve ekonomik tehditlerden biri haline geldi. İngiltere’nin meteoroloji ajansı, Met Office tarafından çarpıcı bir analiz yayınladı. Yapılan analize göre, iklim değişikliği nedeniyle 2040 yılından itibaren ülkenin pek çok yerinde kar yağmayacağı açıklandı. Analiz, güney İngiltere’nin çoğunun 2040’larda artık sıfırın altındaki sıcaklıklara ulaşmayacağını, 2060’larda ise yalnızca kuzey İskoçya ve yüksek bölgelerin soğuk günler yaşayacağını öngörüyor.

İkarbon emisyonlarının azaltılmasına vurgu

İklim değişikliği tahminlerini inceleyen Met Office Departmanında kıdemli bilim insanı Dr. Lizzie Kendon’a göre analiz, hızlandırılmış karbon emisyonlarına dayanıyor. Bu yüzyılın sonunda, en yüksek rakımlı bölgeler dışında çok fazla karın tamamen kaybolacağını söylüyor. Met Office’e göre karbon emisyonları dünya çapında önemli ölçüde azalırsa, bu değişikliklerin yoğunluğu ve ciddiyeti de azalacak.

KASIM AB TARAFINDAN EN SICAK

Avrupa Birliği Copernicus İklim Değişikliği Servisi tarafından hava ve yüzey sıcaklıklarını analiz eden rapor, Kasım 2020’nin 1981-2010 ortalamasından 0,8 derece daha sıcak olduğunu ortaya koydu.

Rapora göre, Kasım 2020 sıcaklıkları Kasım 2019’da ölçülen 0.1 derece, Avrupa’da Eylül-Kasım sıcaklıkları standart referans dönemin 1.9 derece üzerinde ve en sıcak dönemin olduğu 2006 yılında ortalama sıcaklığın 0.4 derece üzerinde idi. daha önce yaşandı. Ortaya çıktığı vurgulandı.

Kopernik İklim Değişikliği Servisi direktörü Carlo Buontempo, “rekor sıcaklıkların, küresel iklim değişikliğinin uzun vadeli ısınma eğilimiyle tutarlı olduğunu” söyledi.

Buontempo, “İklim risklerini azaltmaya öncelik veren tüm karar vericiler, bu kayıtları tehlike çanları olarak görmeli ve 2015 Paris Anlaşmasının uluslararası taahhütlerine en iyi nasıl uyacaklarını her zamankinden daha ciddi düşünmelidir.” Dedi. ifadeyi kullandı.

Deniz buzu en düşük boyutuna yaklaştıkça Kuzey Kutbu ve Kuzey Sibirya’daki sıcaklıkların kalıcı olarak yüksek kaldığına işaret eden Buontempo, “Bu eğilim endişe verici ve Kuzey Kutup Bölgesi’nin geri kalanından daha hızlı ısındığı için kapsamlı bir şekilde izlenmesinin önemini gösteriyor. Dünya.” O konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu