Güncel Haberler

Independent gazetesi: Macron, Fransız silah endüstrisinin sadık müşterisi Sisi’yi ödüllendirdi

Gazetenin haberinde, Sisi’nin Paris ziyareti sırasında onur madalyası aldığı törene Fransız gazetecilerin davet edilmediği ve Paris yönetiminin buna ilişkin resmi bir açıklama yapmadığı belirtildi.

Görüntülerin Fransız basınında yer almadığı ve Mısır medyasında yer aldığını belirten haberde, Paris Amerikan Üniversitesi’nden Profesör Ziad Majed’in sözleri yer aldı.

Majed, Fransız yetkililerin zor durumda olduğunu, bu nedenle Fransız gazetecilerin törende bulunmadığını kaydetti.

Fransa’nın “Sisi rejiminin” ülkedeki baskının normalleşmesinde rol oynadığını kaydeden Majed, “Aşırıcılıkla mücadele mesajını verdiğinizde en kötüsü masumiyeti kabul etmek ve ilişkilerde şart aramamaktır. çifte standardı ve insan hakları ihlallerini kabul etmenin bir yolu. Bu, her türlü radikalizm için mükemmel bir koşuldur. “yorumunda bulundu.

Raporda Mısır’da 3 insan hakları savunucusunun tutuklandığını ve daha sonra serbest bırakıldığını hatırlattı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, “Sisi’nin başkanlığı döneminde Mısır, on yılların en kötü insan hakları krizini yaşadı.” Macron’un Sisi ile düzenlediği basın toplantısında, insan hakları konusundaki fikir ayrılıkları nedeniyle Mısır ile ekonomik ve savunma işbirliğini şartlandırmayacağını duyurduğu hatırlatıldı.

Raporda, Fransa’nın Mısır’a yapılan silah satışlarından faydalandığı, Sisi’nin Paris’teki Airbus ve Dassault Aviation şirketlerini ziyaret ettiği ve aynı zamanda savaş uçağı üreten firmaları ziyaret ettiği belirtildi.

Darbe ile iktidara gelen Sisi, Elysee Sarayı’nın kendisine verdiği meşruiyetten “keyif aldı” ve Mısır’daki medya ve sosyal medyanın Sisi’nin Paris’teki temaslarının fotoğraflarıyla dolu olduğu belirtildi.

Raporda, Fransa’nın Mısır’a daha çok ihtiyacı olduğu, Paris’in gücünü ve nüfuzunu göstermesi için Mısır gibi müttefiklere ihtiyaç duyduğu, dünyadaki diplomatik ve ekonomik etkisinin ise askeri gücünü azalttığı belirtildi. (Fransa) Mısır, Türkiye’nin hedeflerine karşı koyan bir güçtü. Paris, Türkiye çıkarlarını tehdit eden sorunlu millet için önemli olarak belirlendi. Türkiye, Rusya ve Çin’in oluşturduğu tehditten daha büyük. ” Değerlendirildi.

Mısır’ın Fransa’nın Libya, Doğu Akdeniz ve Sudan’daki nüfuzunu sürdürmesine yardımcı olduğu ifade edilen haberde, Mısır bunu yaparken Fransa’nın insan hakları ihlallerine rağmen bu ülkeye silah sattığı ve diplomatik destek sağladığı vurgulandı.

Raporda, Fransız siyasetçilerin uzun süredir Sisi’nin Ortadoğu’da istikrarı sağlayıp radikalleşmeyle mücadele edebileceği fikrine sahip olduğu belirtildi.

Ordre national de la Legion d’honneur, aynı zamanda Şeref Nişanı olarak da bilinir, 19 Mayıs 1802’de Napoleon Bonaparte tarafından imzalanan bir yasa ile Fransa’nın en yüksek dereceli sivil düzeni olarak kabul edildi.

Nişan, başta devlet başkanları olmak üzere, siyaset ve sanat camiasından birçok kişiye veriliyor.

Sisi, 6-9 Aralık’ta Paris’i ziyaret etti. Kırmızı halıda Macron’un Sisi’yi karşılamasına bir tepki geldi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu