Güncel Haberler

İlk Silahlı İnsansız Deniz Aracı’nın prototipi denize iniyor

Antalya Serbest Bölgesinde faaliyet gösteren ARES Tersanesi ve Ankara merkezli METEKSAN Savunma, birkaç yıldır devam eden araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) İnsansız Deniz Araçları faaliyet sonucu (IDA) alanında Türkiye’nin prototipi alanında ilk insansız savaş gemisi tamamlandı . Roketsan tarafından sağlanan 4 Javelin ve 2 L-UMTAS füze sistemi ULAQ adı verilen SIDA’ya eklenecek ve bu ayın sonlarına doğru deniz testleri başlayacak.

NEREDE KULLANILABİLİR?

400 kilometre, saatte 65 kilometre seyir menzili, gündüz / gece görüş kabiliyeti, milli şifreli haberleşme altyapısına sahip olan ve gelişmiş kompozit malzeme, keşif, gözetleme ve istihbarat, yüzey savaşı, asimetrik harp, silahlı eskort ve kuvvet korumasından üretilen SİDA , stratejik tesis güvenliği Bu tür görevlerin yerine getirilmesinde, karadan mobil araçlarla ve karargah komuta merkezinden veya uçak gemileri ve fırkateynler gibi yüzer platformlardan kullanılabilir.

i̇lk silahlı i̇nsansız deniz aracının prototipi denize açılıyor

YAPAY ZEKA

SİDA, farklı operasyonel ihtiyaçları karşılamak için elektronik harp, bozucu ve farklı haberleşme ve istihbarat sistemleri gibi farklı tipte yükler ve füze sistemleri ile donatılabilir. Ancak, kendisi ile aynı veya farklı bir yapıya sahip diğer SİDA’larla çalışabilecek, SİHA’lar, TİHA’lar ve insanlı hava araçları ile ortak çalışabilecektir. SİDA, uzaktan kumandalı insansız bir deniz aracı olmasının yanı sıra yapay zeka ve otonom davranış özellikleri ile üstün ve gelişmiş yeteneklerle donatılacak.

i̇lk silahlı i̇nsansız deniz aracının prototipi denize açılıyor

ÜÇ YIL ÖNCE HAYAL EDİN

Türkiye’nin ilk ARES Tersanesi, üç yıl önce kurulan bir rüya sonucu olduğunu belirten Sida Genel Müdürü Utku Areac, “Tabii ki sadece silahlı değil, üç yıl önce gördüğümüz hayal üzerine çok yoğun bir ön tasarım çalışması yaptık, Yaklaşık 2 yıl sürdü, prototip ile yürümeye karar verdik ve füze sistemleri ile donatılmış prototip silahlı insansız deniz aracı geliştirdik ULAQ serisinin ilk ürünüydü.Farklı silahsız tasarımlarımızda IDA’lar var, tıpkı mevcut olanlar gibi. Bunları yakın gelecekte piyasaya sürmeyi planlıyoruz ”dedi.

ULUSAL VE YURTİÇİ SİSTEM

İhracata yönelik askeri gemiler ve performans tekneleri konusunda uzmanlaşmış bir tersane olarak tekne formunda ve tekne tasarımında çok hızlı ilerlediğini anlatan Alanç, “Milliyetçilik ve yerellik bizim önceliğimizdi. Özellikle uzaktan kumandalı sistemlerde bu sistem, savaş sistemindeki karışıklığa dayanıklı olmalı, düşman kuvvetlerinin eline düşmemeli ve size dönmemelidir. Bu en büyük özellik. Savunma sanayimizin bir diğer seçkin firması METEKSAN Savunma firması ile tanıştık. Çok verimli bir işbirliğine dönüştü. “Her iki firma da kendi öz kaynakları ile bu taşın altına el koydu ve bu Ar-Ge projesi hayata geçirildi.”

i̇lk silahlı i̇nsansız deniz aracının prototipi denize açılıyor

DENİZDEKİ TESTLER İKİ AY YAPACAK

11 metrelik SİDA gemi firkateynlerinin uçak gemilerinden denize atılmasını daha küçük boyutta olmasını tercih ettiklerini kaydeden Alanç, “Hız 65 km ve bu kolaylıkla iki katına çıkarılabilir. Vücudu saatte 120-130 km hıza dayanabilen, çok dayanıklı bir gövde. Menzil 400 km yakıtla sınırlıdır ve kolayca iki katına çıkarılabilir. Önceliğimiz bu prototipin kendini kanıtlaması, başarılı bir füze fırlatması ve denizde görevlerini başarıyla yerine getirmesidir. Prototip sona erdi ve bu ayın sonunda piyasaya süreceğiz. Yaklaşık iki ay süren yoğun bir test deneyimi etkinliğine katılacağız. “Özellikle uzaktan kumanda ve otonom sistemleri deneyeceğiz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu