Güncel Haberler

İlk koronavirüs aşısı İngiltere’de yapıldı!

İngiltere’de Pfizer tarafından üretilen onaylı koronavirüs aşısı ilk olarak 90 yaşındaki Margaret Keenan’a uygulandı. Keenan, dünyada onaylı aşıya sahip olan ilk kişi oldu.

Margaret Keenan 91 yaşına girmeden bir hafta önce İngiltere, Coventry’deki hastanede aşılanmıştı.

Keenan, “Koronavirüse karşı aşılanan ilk kişi olduğum için kendimi ayrıcalıklı hissediyorum” dedi. Erken bir doğum günü hediyesiydi. Benim için çok şey ifade ediyor çünkü yeni yılı diğer yıllarda olduğu gibi ailem ve arkadaşlarımla geçirmeyi dört gözle bekliyorum. ” dedim.

İngiltere’de kullanım izni verilen Prof.Dr.Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in Amerikan ilaç firması Pfizer ile geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının, 8 Aralık’ta yapılmaya başlanacak. Ülkedeki 50 farklı aşı merkezine dağıtılan aşıların öncelikle huzurevlerinde, huzurevlerinde ve sağlık çalışanlarında kalanlara ve 80 yaş üstü kişilere uygulanacağı kaydedildi. 2 Aralık’ta Ortak Aşılama ve Aşılama Komitesi (JCVI) tarafından yayınlanan öncelikler listesinde Sağlık Bakanı Matt. Hancock, “Herkesi bu salgını bastırmak için üzerlerine düşeni yapmaya ve bu çok önemli çalışmayı gerçekleştirirken Ulusal Sağlık Hizmetini (NHS) korumak için yerel kısıtlamalara uymaya çağırıyorum” dedi. açıklamayı bulmuştu.

İngiltere, PFIZER-BIONTECH AŞISININ KULLANIMINI ONAYLAYAN İLK ÜLKEDİR

İngiltere Ulusal İlaç ve Sağlık Ürünleri Denetleme Kurumu (MHRA), Türk bilim insanı Prof.Dr.Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının yaygın kullanımına izin verdi. Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile 2 Aralık’ta geliştirildi.

Ulusal Ortak Aşılama ve Bağışıklama Komitesi (JCVI), ülkede toplu Kovid-19 aşılaması için “öncelik” listesini açıkladı. Buna göre aşılamanın öncelikli olacağı gruplar, huzurevinde kalanlar ve bakıcıları, 80 yaş üstü ve sağlık çalışanları, 75 yaş üstü, 70 yaş üstü ve Klinik olarak savunmasız, 65 yaş üstü, 16-64 yaş arası ölüm riski içeren hastalığı olanlar, 60 yaş üstü, 55 yaş üstü ve 50 yaş üstü olarak listelendi.

Kaynak: Haber Global

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu