Güncel Haberler

İçişleri Bakanlığı merak edilenleri yanıtladı! 20 yaş altı aileyle çıkabilir

Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan bilgiler aşağıdaki gibidir:

– Ailesi olmayan 18-20 yaş arası gençler, şehirlerarası toplu taşıma (uçak, tren, otobüs) kullanarak ailelerine yalnız seyahat edebilecekler. Bunun dışında 20 yaşın altındaki gençler ve çocuklar, ebeveynleri, velileri veya vasilerinin de bulunması şartıyla herhangi bir belge aramadan şehir içinde ve şehirlerarası yolculuk yapabilecekler.

– Daire ve sitelerin temizlik ve ısıtma işlerini yapan görevliler, apartman site yönetiminden sorumlu olduklarını ve daireye gidiş-dönüş güzergahını belirten belgeyi ibraz etmeleri kaydıyla sokağa çıkma yasağı kısıtlamalarından muaf olacaklardır. veya atandıkları siteler.

EVCİL HAYVAN SATAN ŞİRKETLER

– Evcil hayvan satan işletmelerin sahipleri ve çalışanları, hayvanların günlük bakım ve beslemelerini yapmak üzere hafta sonları 10.00-17.00 saatleri arasında işyerlerine gidip gelebilecekler. Bu muafiyet, ikamet ve işyeri arasındaki yolla sınırlı olacaktır. Hafta sonları belirtilen saatlerde bu işyerlerinde sadece günlük hayvan bakımı ve beslenmesi yapılabilecek olup, ticari faaliyet yapılmayacaktır.

– Sahipler, eğitmenler, seyisler ve diğer çalışanlar da bu görevleri yerine getirmeleri ve ikamet ettikleri güzergah ile sınırlı olmak kaydıyla yarış atlarının bakımı ve beslenmesi için sokaklara çıkabilecek ve hazırlık eğitimi verebileceklerdir. yarış veya eğitim alanı.

– Haşere ve diğer zararlı böceklerin püskürtüldüğü şirketlerde çalışanlar, bu durumu belgelendirmeleri ve sadece ilaçlama faaliyetleri için zorunlu olan güzergahlarda kalmaları koşuluyla hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı kısıtlamasından muaf tutulacaklardır.

– Vatandaşların dışarı çıkma ihtiyacının azaltılmasında önemli rolü olan on-line satış firmaları hafta içi ve hafta sonu 10.00-00.00 saatleri arasında hizmet / dağıtım yapabilecek.

– Restoranlar, restoranlar, pastaneler ve tatlıcılar da hafta içi ve hafta sonu 20.00-00.00 saatleri arasında paket hizmet verebilecek.

– Sokağa çıkma yasağının uygulandığı dönem ve günlerde hizmet dağıtım faaliyetlerinde bulunanlar, bu durumu belgelemeleri ve işleriyle ilgili güzergahlarla sınırlı kalmaları kaydıyla sokağa çıkma yasağı kısıtlamalarından muaf olacaklardır.

– İnşaat işçileri, konutları ile şantiye arasındaki yolla sınırlı olmak üzere sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak.

– Şantiye içi şantiyede çalışanları kalanlar için sadece şantiyede kalan işçiler muafiyetten yararlanabilecektir. Sokağa çıkma yasağı olan dönem ve günlerde dışarıdan işçi getirilemez.
ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu