Güncel Haberler

HSK: Tarafsızlığa gölge düşürecek açıklamalar birlik şiarımıza…

Yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: “Türk hakim ve savcıları millet olmanın ve barış içinde bir arada yaşamanın gereği olarak; farklılıklara saygı duyma, birbirlerini anlama ve eşit davranma bilinciyle; Dil, din, mezhep, ırk, etnik köken, cinsiyet, siyasi görüş, sosyal ve ekonomik durum, vatandaşlık, yaşam tarzı, görünüm gibi nedenlerle ayrımcılığın önlenmesi için toplumun her üyesinin göstermesi gereken hassasiyetin üzerinde bir farkındalığa sahiptir. ve medeni durum.

ADİL, HIZLI VE GÜVENİLİR YARGI

Adil, hızlı, verimli ve güvenilir bir yargı sistemi için toplumun hakim ve savcıların yanı sıra sorumlulukları olduğu kesindir. Giyim, giyim, yaşam tarzı, etnik kimlik gibi çoğaltılabilecek nedenlerle hâkim ve savcıların tarafsızlığına gölge düşürecek ifadeler, 100 yaşına girmeye hazırlanan Cumhuriyetimiz ve demokrasinin kazanımlarıyla çelişecek; Birlik, birlikte olma ve millet olma sloganımıza yakışmayacak.

HAKİM-SAVCILIK ŞARTLARI BELİRLENDİ

Hakim ve savcı olabilmek için gereken şartlar anayasamızda ve kanunlarımızda açıkça belirtilmiştir. Yasal düzenlemeler dışında başka kısıtlamalar aramak; Anayasamız ve evrensel hukukumuzda güvence altına alınan temel hak ve özgürlükler anlayışı ve hukukun üstünlüğü ilkesi ile hiçbir zaman bağdaşmayacaktır. Görevlerini zor koşullarda üstün bir fedakarlıkla yerine getiren Türk hakim ve savcıları; Unutulmamalıdır ki, yaşam tarzları, giyim kuralları, inançlar gibi modası geçmiş bir anlayışla tartışmalar açmanın yargı sistemimize, adalete, ülkemize ve milletimize katkı sağlamayacağı unutulmamalıdır. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu