Güncel Haberler

Hollanda, Trump’ın Twitter hesabının hacklendiğini doğruladı, şifre olay oldu

Hollandalı hacker Victor Gevers, ABD Başkanı Donald Trump’ın 5. girişiminde Twitter hesabının şifresini doğru tahmin ettiğini ve hesaba eriştiğini gösteren bir ekran görüntüsü paylaştı.

The Guardian’da yer alan habere göre Hollanda, Victor Gevers’ın 16 Ekim’de Donald Trump’ın şifresini tahmin ederek Twitter hesabını hacklediğini doğruladı.

Hollandalı savcılar, Ekim ayında bir vatandaşın ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter hesabına ‘şifresini tahmin ederek’ giriş yapabileceğini duyurdu. Twitter ve Washington, Trump’ın hesabının ele geçirildiğini yalanladı.

Hollandalı savcılar Gevers’in ABD Başkanı’nın hesabını hacklemesini suç olarak görmezken, milyonlarca takipçisi olan bir ABD Başkanı’nın bu kadar kolay bir şifre seçmemesi gerektiği belirtildi.

ŞİFRE GERÇEKLEŞTİRİLDİ: MAGA2020

ABD Başkanı Trump’ın 87 milyon takipçisi bulunan Twitter hesabının şifresi tahmin edildi ve Victor Gevers adlı bir hacker tarafından ele geçirildi. Gevers, “Amerika’yı yeniden harika yap” olarak bilinen “Amerika’yı yeniden harika yap” anlamına gelen “maga2020!” Yi deneyerek Trump’ın hesabına eriştiğini belirtti. Victor Gevers’in Donald Trump’ın hesabına erişmeye çalışırken 5. denemesinde şifreyi kırdığı belirtildi.

Ayrıca hesapta iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğinin etkinleştirilmediği bilgisi aktarıldı. Gevers, “Hesabın 4. denemeden sonra bloke edilmesini bekliyordum, ancak herhangi bir ek bilgi olmadan 5. denememde şifreye ulaştım” dedi.

Trump’ın hesabına giriş yapan ve ekran görüntüleri alan Victor Gevers, bunları aylık Vrij Nederland dergisi ile paylaştı. Durumun gerçekleşmesi üzerine Amerikan Gizli Servisi Gevers’a ulaştı ve Hollandalı hacker’dan bilgi aldı.

Sonrasında ABD’li yetkililerin iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğini etkinleştirerek Donald Trump’ın Twitter hesabını daha güvenli hale getirdiği belirtildi.

Trump’a hesabına nasıl eriştiğini açıklayan bir e-posta da gönderen Victor Gevers, ABD Başkanı’na daha güvenli bir şifre kullanmasını tavsiye etti.

Şirketlerin kendi sistemlerine sızmayı ve güvenliklerini test etmeyi kabul ettiği bir “Ahlaki Hacker” olarak çalışan Gevers’in Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan 2,7 milyon kişinin kimlik bilgilerine yer verdiği kaydedildi.

TRUMP’UN ŞİFRESİ ÖNCE TAHMİN EDİLDİ

Trump’ın Twitter şifresinin daha önce Hollandalı hackerlar tarafından ele geçirildiği belirtildi. 2016 yılında aralarında Victor Gevers’ın da bulunduğu 3 hacker tarafından ele geçirilen Donald Trump’ın Twitter şifresinin “feragat ettiğiniz” olduğu hatırlatıldı.

Eski ABD Başkanı Barack Obama, Demokratik Başkanlık Adayı Joe Biden, Amazon İcra Kurulu Başkanı Jeff Bezos, Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Tesla Kıdemli Yöneticisi Elon Musk, milyarder işadamı Michael Bloomberg ve rap şarkıcısı Kanye West’in Twitter hesapları. yakalandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu