Güncel Haberler

Hazreti Mevlana’yı anma törenleri seyircisiz olarak başladı

Öğretileri tüm dünyada ilgi uyandıran düşünceli Mevlana Celaleddin-i Rumi, ölümünün 747. yıl dönümünde anılır.

“İhsan Zamanı” temasıyla düzenlenen Mevlana Uluslararası Anma Törenlerinin 747. Yılının ilk gününde “İhsan Zaman Yürüyüşü” ile başlayan etkinlikler, Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla devam etti.

Konya Valisi Vahdettin Özkan, “Şeb-i Arus” diyerek, Hazreti Mevlana’nın insanlığın en çok kaygılananı olan ölümü düğün ve vuslat gecesi olarak gördüğünü hatırlattı.

hazreti mevlana'nın anma törenleri seyirci olmadan başladı

Mevlana’nın ölümünün üzerinden 8 asır geçmiş olmasına rağmen Mevlana’nın maneviyatı ve marifetinin bugün insanlığa söyleyeceği çok şey olduğunu vurgulayan Özkan, “Bize her nefeste iyi düşünceler ve iyi davranışlar içinde olmamızı tavsiye eden Hz. bize bunu sağlamanın yolunu gösteriyor, sürekli iyilik arıyor. olmak ve bunu ihsanla gerçekleştirmek.

hazreti mevlana'nın anma törenleri seyirci olmadan başladı

Eserlerindeki görüş ve anlatıları, Hazreti Mevlana’nın ‘ihsanını’ derinden işlemiş ve yaşadığını göstermektedir. İnsanlığın zorlukların üstesinden gelmeye çalıştığı bu süreçte en çok ihtiyacımız olan şey armağan, hayırseverlerdir. Gerçek şu ki, zor süreçlerden ancak birbirimizi bağışlayarak kurtulabiliriz. ” O konuştu.

Konuşmanın ardından törenlerin ilk gününde Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Mevlevi Ayini yapıldı.

hazreti mevlana'nın anma törenleri seyirci olmadan başladı

İZLEYİCİ OLMADAN DÜZENLENDİ

Anma törenleri kapsamında Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdüssettar Yarar, Mevlana’nın 22. kuşak torunu Esin Çelebi Bayru AK Parti İl Başkanı Hasan Angı ve protokol üyeleri Şems-i Tebrizi Türbesi’ni ziyaret etti.

Kuran’ın okunmasının ardından postneden Fahri Özçakıl dua etti.

hazreti mevlana'nın anma törenleri seyirci olmadan başladı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri nedeniyle az sayıda protokol üyesi “İhsan Zamanı” temasıyla Mevlana Meydanı’na birlikte yürüdü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu