Magazin

Hayat hep taze, insanlar bayatlıyor

Alper Saldıran’ın tiyatro, sinema ve dizi oyunculuğu ile tanınan üçüncü kitabı “Kırmızı Oda’dan Öyküler” raflarda … “Beyaz Oda’dan Hikayeler” ve “Hikayeler” den sonra üçlemenin son kitabı. Siyah Oda “masalsı bir dilde insanların içgüdülerine odaklanır.

Oyuncular genellikle bir senaryo yazmakla ilgilenirler. Kitap yazmayı nerede düşündün?

Aslında niyetim bir senaryo yazmaktı. Senaryo, vurulmadığında doğmamış bir bebek gibidir. Ancak hikayeler yayılıyor. Bir gün belki onlardan biri film olur, kim bilir .. Oyuncunun gözünden yazıyorum. Aldığım yorumlar, hikayelerimin bir film gibi olduğu yönünde. Aslında yazıyorum, okuyucu hikayeyi kendi içinde izliyor. Bu beni çok mutlu eder.

Oyuncu olmak yazmayı besler mi?

Oynamak ve yazmak aslında birbirine çok benziyor. Bir karakter yazarken, aslında onu oynuyorum. Bu durumda ne yapıyor, nasıl yürüyor, oturuyor ya da kelime kullanıyor, ses tonu nasıl? Bir metniniz olsa bile, onu oynatır ve yeniden yazarsınız.

Kitaptaki gibi kendinize mektup yazabilir misiniz?

Yazmıyorum. Artık hayatla aramızda birçok engel var. Bu engelleri kendimiz yaratıyoruz. Hayat çok büyük bir kuyu, bir kişi ne kadar taşsa, o kadar çok deneyim kazanır. Çok işimiz var! Hayata müdahale edecek net bir beyin kalmadı. Bu engelleri aşmak ve doğrudan bu kuyuya dalmak için kendimden yanayım; “çiçek dalında güzel” gibi hayatı kendine göre seyretmek… Hayat her zaman tazedir ve insanlar bayattır. İnsan her zaman bir sorunla uğraşırsa, hayatı nasıl net bir şekilde görür …

hayat her zaman taze, insanlar bayatlıyor

İnsanların sevilmek istemesini sağlayan şey!

Renklerin bu üç kitapla ne alakası var?

Hepsi birbirinden bağımsız görünse de, aslında birbirleriyle bağlantılıdırlar. Beyaz bizim en saf halimiz, siyah bizim karanlık tarafımız ve kırmızı ilkel içgüdülerimiz… Bu üçlüde şimdiden salınıyoruz. Hepimizin sevme arzusu olduğuna ve bunun doğuştan geldiğine inanıyorum. Zamanla bu, sevilme arzusuna dönüşür. İnsanlar sevmek ve sevilmek için ne yapar?

Sence aşk bağımlılığımız var mı?

Bu bir bağımlılık değil. Belki biz aşkız, kim bilir? Kendini sevmeyenlerin kimseyi sevemeyeceğini söylüyorlar. Kişi önce kendini sevmeye başlamalı.

Kimleri okumaktan hoşlanırsın?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu