Güncel Haberler

HAVELSAN’dan’lara müthiş dokunuş: Kimyasal riskleri de tespit edecek

Kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) olaylar; kasıtlı, tesadüfi veya doğal afetler sonucunda tehlikeli maddelerin çevreye yayılmasına, insan ve çevre üzerinde ölümcül etkilere neden olması.

Yoğun bölgesel ve hibrit çatışma ortamı, terörist KBRN’nin tehdit ve tehlikelerini artıran saldırılar, sanayi ve endüstriyel alanlardaki gelişmeler, bu alanda savunma kabiliyetinin geliştirilmesini ve risklerin azaltılması için gerekli önlemlerin alınmasını gerektirmektedir.

Bu ihtiyaca göre Türk savunma sanayi firması HAVELSAN, komuta ve kontrol sistemlerindeki tecrübesini KBRN savunması alanına da yansıtmıştır.

Şirket, tüm askeri ve sivil unsurların ihtiyaçlarını aynı çatı altında karşılayacak uçtan uca çözümler sunan KBRN ürün ailesi oluşturdu.

havelsan'dan müthiş dokunuş: kimyasal riskleri de tespit edecek

ZOR HAREKET ORTAMLARI İÇİN TASARLANDI

Şirket, çevredeki KBRN tehlikelerinin tespiti ile başlayan ve KBRN taktik tablonun karar vericiler önünde tanıtılmasıyla devam eden KBRN Olay Yeri Yönetimi sürecinde çözüm için çeşitli otonom keşif sistemleri geliştirmektedir.

Bu amaçla daha önce insansız kara araçlarını kullanan HAVELSAN, şimdi de geliştirdiği teknolojileri bir araya getirdi. HAVELSAN Otonom KBRN Keşif Hava Sistemi, KBRN keşif platformlarını zorlu koşullarda desteklemek için kullanılmaktadır. operasyon çevresinde tamamlayıcı bir keşif birimi olarak hizmet verecek şekilde tasarlanmıştır.

Testleri başarıyla gerçekleştirilen sistem, zaman çizelgesine göre oluşturulan uçuş düzeni ve keşif şemasında işlev görür.

Sistem, uzaktan algılama cihazları ile yapılan algılamada karşılaşılan yanlış ölçüm riskini nokta tespit cihazları ile ölçerek azaltır.

havelsan'dan müthiş dokunuş: kimyasal riskleri de tespit edecek

SANİYE İÇİNDE RESİM GELİYOR

Gerçek zamanlı meteoroloji bilgilerini kullanan, NATO standartlarındaki kirlilik ve tehlike bölgelerini hesaplayan ve haritalandıran sistem, raporlama ve uyarı süreçlerini işleyen ve elde edilen verilerin KBRN karar destek sistemlerine aktarılmasını sağlayan entegre bir çözüm sunuyor.

HAVELSAN Otonom KBRN Keşif Hava Sistemi, hava ve yer platformları için şirket tarafından geliştirilmiştir. Haberler ürünler kullanılmaktadır.

havelsan'dan müthiş dokunuş: kimyasal riskleri de tespit edecek

YEREL KİMYASAL SENSÖR İLE DONANIMLI

Düşey iniş ve kalkış kabiliyetine sahip, sabit ve döner kanatlı, değişken hacimli platformlu HAVELSAN Otonom KBRN Keşif Uçağı, geniş KBRNP sensör seçeneklerinden biri olan yerel ve milli kimyasal sensör ile donatılmıştır.

Araç tarafından toplanan veriler meteorolojik ve coğrafi veriler dikkate alınarak analiz edilir. Böylelikle hangi bölgelerin hangi bölgeleri etkileyeceği ve olayın ne zaman yayılma hesaplarını etkileyeceği gösterilerek kullanıcılara karar destek mekanizması sağlanmaktadır.

HAVELSAN KBRN ürün ailesi ile, veriler aktarıldıktan sonra neredeyse gerçek zamanlı olarak durumu çok hızlı bir şekilde teşhis etmek mümkündür, meteorolojik verilerle birleştirilebilir ve gerekli dağılım hesaplamaları saniyeler içinde modellenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu