Güncel Haberler

Havalandırma arızalanınca 20 bin tavuk öldü

Bakacakkadı’da tavuk yetiştiricisi Kenan Atmacı’ya ait 20 bin tavuğun bulunduğu çiftlikte havalandırma sistemi arızalandı. Sistem arızalanınca ortalama 22 derece olması gereken içerideki sıcaklık arttı. Sıcaklık arttıkça 20 bin tavuk havasızlıktan öldü. Atmacı ailesi, tavukların sabah 06.00 sıralarında kontrole gittikleri kümeste öldüğünü görünce büyük üzüntü yaşadı.

havalandırma başarısız olduğunda 20 bin tavuk öldü

İlçe Gıda, Hayvancılık ve Tarım Müdürlüğü ekipleri çiftliği inceleyerek rapor aldı. Çiftlikte meydana gelen hasarın yaklaşık 200 bin TL olduğu öğrenildi. Bakacakkadı Belediyesi’ne ait kamyon ve iş makinelerinde veteriner kontrolünde ölü tavuklar imha edildi.

havalandırma başarısız olduğunda 20 bin tavuk öldü

Zonguldak Kanatlı Eti Üreticileri Derneği Başkanı Cengiz Sarıcık, tavukların çiftlikteki sistem arızası nedeniyle öldüğünü söyledi. Olaydan çok üzüldüklerini belirten Sarıcık, “Evimizde yemleme, sulama ve havalandırma otomatik. Havalandırma sisteminde bir arıza var. Havalandırma sistemi arızalandığında 22 derece olması gereken içerideki sıcaklık arttı. Sıcaklık yükselir ve belirli bir dereceden sonra tavuklar içerideki artan ısı nedeniyle havasızlıktan ölürler. Kümese baktıklarında fark ettiler. “Ailemize bir an önce iyileş.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu